Zmarł Leszek Zachuta 07.09.2020 r.

Z przykrością informujemy, że w poniedziałek 7 września 2020 r. zmarł Pan Leszek Zachuta, wieloletni Przyjaciel i Darczyńca Muzeum AK, mąż bratanicy gen. Emila Fieldorfa „Nila”, Marii Fieldorf.

Leszek Zachuta (1935-2020)

Pan Leszek Zachuta był absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Przez lata pracował zawodowo jako projektant, specjalizując się w technologii cementu. Był także uznanym i cenionym badaczem militariów oraz historii przemysłu polskiego. Od 1976 r. był aktywnym członkiem Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy – od 2013 r. pełnił funkcję przewodniczącego sądu koleżeńskiego Stowarzyszenia. Jego zainteresowania historyczne znalazły odbicie w licznych publikacjach polskich i zagranicznych, które między innymi ukazywały się na łamach czasopism: „Spotkania z zabytkami”, „Kolekcjoner Polski” oraz „Militaria”. Był współpracownikiem „Słownika Biograficznego Techników Polskich”.

Pan Leszek Zachuta w swej działalności społecznej szczególną uwagę zwracał na zachowanie i utrwalanie pamięci o jednym z bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego – Generale Emilu Fieldorfie „Nilu”. Pan L. Zachuta przekazał do zbiorów Muzeum Armii Krajowej w Krakowie szereg pamiątek związanych z osobą Generała – ponadto nieustannie brał udział w licznych działaniach edukacyjnych i rocznicowych poświęconych postaci Generała „Nila”. Wraz z żoną śp. Marią Fieldorf wydał przygotowywane przez lata opracowanie: Generał „Nil” – August Emil Fieldorf: fakty, dokumenty, relacje, Warszawa 1993. Poszerzona i poprawiona, dwutomowa wersja niniejszej publikacji ukazała się w 2006 r. Tematyce akowskiej poświęcone zostały również liczne artykuły przygotowane przez małżeństwo, publikowane m.in. w: „Mówią Wieki”, „Tygodniku Powszechnym”, „Tygodniku Kulturalnym”, londyńskim „Dzienniku Polskim i Dzienniku Żołnierza”, chicagowskim „Dzienniku Związkowym”, nowojorskim „Nowym Dzienniku” oraz paryskich „Zeszytach Historycznych”, jak również w tytułach krajowych: Biuletynie IPN „Pamięć.pl”, „Gazecie Krakowskiej”, „Krakowie” – miesięczniku społeczno-kulturalnym, „Skarpie warszawskiej”. Pan L. Zachuta był również autorem szeregu wystaw biograficznych poświęconych osobie Generała: w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa (1995), w Muzeum Miejskim Wrocławia, Muzeum Militariów – Arsenał Wrocławski (2003), w Muzeum Narodowym  w Kielcach (2008), w Muzeum Wojska w Białymstoku (2009), w Muzeum Niepodległości w Warszawie (2010), w Muzeum Historii Katowic (2013), w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie (2014), w Muzeum Armii Krajowej im. gen. E. Fieldorfa „Nila” w Krakowie (2014), w Integracyjnej Społecznej Szkole Podstawowej nr 18 w Milanówku (2015). Był kawalerem Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski (2012).

Pan L. Zachuta był autorem wielu książek, m.in.: Kordziki w II Rzeczypospolitej, Warszawa 1991; Wojskowy temblak dystynkcyjny: z historii oporządzenia białej broni, Kraków 1991; Zawieszenia białej broni: o noszeniu białej broni bocznej, Kraków 1992; 51 Pułk Piechoty Strzelców Kresowych im. Giuseppe Garibaldiego, Pruszków 1992; Polish daggers: 1952-1994 [w:] Kurt Glemser, A guide to military dress daggers, volume III, Ontario 1996 (Kanada); Polska biała broń i jej producenci. T. 1, Firmy krakowskie, Kraków 1998; Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie 1850-2000, wspólnie z Andrzejem Zdebskim, Kraków 2000, a także Historia przemysłu cementowego w Polsce 1857-2000, Kraków 2004.

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w czwartek 10 września, o godz. 11:00 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Dyrekcja oraz Zespół Muzeum AK pragnie złożyć najszczersze kondolencje Rodzinie Zmarłego.