Za nami finał X edycji Gminnego Konkursu „Kocham Polskę”

Jak co roku organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Kaszowie w gminie Liszki. Patronem wydarzenia było Muzeum Armii Krajowej w Krakowie oraz Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie.
Postacią przewodnią tegorocznej edycji była postać św. Jadwigi Królowej. W konkursie wystartowało 10 czteroosobowych drużyn ze szkół gminy Liszki. Konkurs składał się z kilku etapów: uczniowie musieli odegrać scenkę teatralną z wylosowaną wcześniej legendą o Krakowie, następnie odpowiadali na liczne pytania z zakresu historii Polski, sprawdzili się także w zmaganiach plastycznych.
Poziom konkursu jest bardzo wysoki i cieszę, że tylu młodych ludzi pasjonuje się historią naszej Ojczyzny – powiedział dr Jarosław Szarek, dyrektor Muzeum Armii Krajowej. – Ich wiedza jest dużo większa, niż ta, którą mogą znaleźć w podręcznikach szkolnych. Uczniowie znają odpowiedzi na bardzo trudne pytania. Wszyscy laureaci i uczestnicy, otrzymali – oprócz drobnych nagród – zaproszenie do Muzeum Armii Krajowej. Nasza wystawa stała, wystawy czasowe, a przede wszystkim sposób, w jaki opowiadamy o Armii Krajowej i Polskim Państwie Podziemnym będzie dla nich ciekawą lekcją i historyczną przygodą.
Szkoła Podstawowa im. Króla Jana Sobieskiego w Rącznej najlepsza w konkursie „Kocham Polskę”
Komisja konkursowa stanęła przed trudnym wyborem – poziom zmagań był bardzo wysoki i wyrównany.  Ostatecznie podium przedstawia się następująco:
1. miejsce – Szkołą Podstawowa im. Króla Jana Sobieskiego w Rącznej
2. miejsce – Szkoła Podstawowa im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Mnikowie
3. miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Kaszowie.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom ogromnej wiedzy, pasji i zaangażowania w poznawaniu historii Polski.
Wszystkich serdecznie zapraszamy do Muzeum Armii Krajowej.
jm