fbpx
Muzeum AK w Krakowie upamiętnia powojenne podziemie niepodległościowe w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Muzeum AK w Krakowie upamiętnia powojenne podziemie niepodległościowe w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych


W piątek 1 marca, Dyrektor Muzeum Armii Krajowej dr Jarosław Szarek weźmie udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Limanowej.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10:00 „Marszem Pamięci”. O godz. 11.00 w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej odprawiona zostanie msza św. w intencji poległych Żołnierzy Niezłomnych. Następnie o godz. 12.00 przy kwaterze wojennej na cmentarzu parafialnym odbędzie się Apel Pamięci, a delegacje zapalą znicze.

Popołudniu wydarzenia związane z obchodami odbędą się w Limanowskim Domu Kultury. O godz. 13.30 dr Jarosław Szarek wygłosi wykład historyczny pt. „Zwycięstwo sowieckie nie kończy wojny…” droga Żołnierzy Wyklętych.

 

 

Również w piątek 1 marca, pracownicy Muzeum Armii Krajowej wezmą udział w uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Krakowie.

W godzinach przedpołudniowych uczestniczyć będą w obchodach zorganizowanych przez Oddział IPN w Krakowie, wojewodę małopolskiego oraz Towarzystwo Parku im. dr. Henryka Jordana. W Katedrze na Wawelu o godz. 9:00 odprawiona zostanie Msza święta, następnie uczestnicy przemaszerują do Parku im. Jordana, gdzie o 11:15 zaplanowane są uroczystości w Galerii Wielkich Polaków z udziałem wojskowej asysty honorowej.

Po południu przedstawiciel Muzeum będzie uczestniczyć w obchodach zorganizowanych przez Zarząd Obszaru Południowego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” w Krakowie. W imieniu Dyrektora Muzeum AK zostanie złożona wiązanka kwiatów przy Kamieniu Węgielnym pomnika: „Tym Co Stawiali Opór Komunizmowi w Latach 1944-1956”, znajdującym na Placu Inwalidów w Krakowie.

 

 

W niedzielę 3 marca, pracownicy Muzeum Armii Krajowej wezmą udział w wydarzeniu pt. „Wieczornica patriotyczna z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Szkole Podstawowej im. św. Jana Kantego w Liszkach.

W programie wieczornicy przewidziana została gra terenowa przeznaczona dla dzieci i młodzieży, podczas której uczestnicy wcielą się w ochotników wstępujących w szeregi „oddziału partyzanckiego”.

W trakcie gry przeprowadzone zostaną szkolenia, z historii Armii Krajowej, uzbrojenia i wojskowego wyposażenia, łączności, szyfrowania i pomocy medycznej. Ukończenie całego cyklu szkoleń będzie uprawniało do otrzymania legitymacji potwierdzającej przydział do „oddziału partyzanckiego”.

Pracownicy Muzeum AK dla uczestników gry przygotowali stanowisko, służące przeszkoleniu w zakresie wojskowego uzbrojenia i żołnierskiego wyposażenia. W trakcie zadania zaprezentowana zostanie historyczna broń i ekwipunek.

 

Mirosław Brach