fbpx
Odeszła Agnieszka Zaręba-Kotarba

Odeszła Agnieszka Zaręba-Kotarba


Ostanie pożegnanie Agnieszki odbędzie się we wtorek 6 sierpnia o godzinie 10.20 na Cmentarzu Rakowickim.

***

W nocy z niedzieli na poniedziałek, 29 lipca, odeszła nasza Przyjaciółka, Współpracowniczka, Kierowniczka Działu Edukacji i Promocji, Agnieszka Zaręba-Kotarba. Nie ma odpowiednich słów, by wyrazić smutek i żal, który odczuwamy żegnając osobę, która przez lata współtworzyła i nadawała ton edukacyjny oraz promocyjny naszej instytucji.

Agnieszkę zapamiętamy jako zawsze uśmiechniętą, obdarzającą zrozumieniem i spokojnym, bijącym od serca dobrem. Pomimo wszelkich przeciwności zawsze przygotowaną do niesienia pomocy innym. Bezinteresowną, pracującą na rzecz Kultury zarówno poprzez Muzeum, jak i przez własną fundację.

Zawsze wymagająca, od siebie więcej niż od innych, niosąc wzór wytrwałości, również w godzinie próby, kiedy nieuczciwa walka z chorobą na chwilę przechylała szalę.

Jej projekty oraz dziedzictwo działania pozostają z nami: audiodeskrypcja, ścieżka dla os. głuchych, szlak gablot na ekspozycji stałej, redakcja i logika materiałów informacyjnych, codzienne zastanowienie nad tym, czy „to będzie interesujące”? Osoby niepełnosprawne, często wykluczone poprzez dysfunkcje wzroku i słuchu, odnalazły w Niej koordynatora dostępności na miarę XXI wieku. Zawsze dbającego o to, by w świecie ogromu technologii nigdy nie zapominać o możliwości wykorzystania jej w działaniach dla innych. We wspomaganiu zrozumienia i dostępności, pozostawania wrażliwym na potrzeby wszystkich ludzi.

Odeszła zbyt wcześnie, lecz jeśli mówić o „walce”, to Ona walczyła do końca. Godnie, z uśmiechem, żartem, ciekawością świata i planami na kolejne dni. I z tym właśnie uśmiechem, błyskiem w oku oraz ciepłem jakie wokół siebie roztaczała na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Najszczersze kondolencje oraz wyrazy wsparcia dla pozostawionej w nieocenionym smutku Rodziny.

Zespół Muzeum AK