Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady – Oświęcim, 14 czerwca 2022 r.

We wtorek 14 czerwca 2022 r. przedstawiciele Działu Historycznego Muzeum AK wzięli udział w obchodach zorganizowanych przez Państwowym Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Jednym z punktów programu była konferencja w 82. rocznicę deportacji pierwszych Polaków do Auschwitz „Widziałem już w Oświęcimiu straszliwe obrazy – nic mnie załamać nie potrafiło” (rtm. Witold Pilecki). Wydarzenie współorganizowały: Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, Stowarzyszenie Leśników im. św. Jana Gwalberta oraz Lasy Państwowe.

W pierwszej części konferencji dr Piotr Setkiewicz z Centrum Badań Muzeum przedstawił wykład pt. „Pierwsze transporty Polaków do KL Auschwitz”. W drugiej części miała miejsce dyskusja panelowa „Polscy leśnicy w trakcie II wojny światowej. Pomoc i współpraca z oddziałami partyzanckimi”, w której udział wzięli: Arkadiusz Bąk z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, Krzysztof Pięciak z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Piotr Kacprzak, współautor Księgi Pamięci Leśników deportowanych do KL Auschwitz. Moderatorem panelu była Teresa Wontor-Cichy z Centrum Badań Muzeum. Ostatnią część konferencji stanowiła dyskusja panelowa „Rodzinna pamięć” z udziałem rodzin ocalałych z Auschwitz: Wandy Nowickiej, Małgorzaty Trojanowskiej, Eleonory Szafran i Józefy Posch-Kotyrby. Moderatorem tego panelu był ks. dr Lucjan Bielas.

Kolejnym punktem obchodów były uroczystości pod Ścianą Straceń obok Bloku 11 w Auschwitz I, gdzie przedstawiciele Muzeum AK złożyli Znicze Pamięci.

14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali do KL Auschwitz pierwszy transport 728 Polaków – więźniów politycznych z więzienia w Tarnowie. Wśród nich byli żołnierze Wojska Polskiego, członkowie organizacji konspiracyjnych, młodzież gimnazjalna i studencka oraz niewielka grupa polskich Żydów. Data ta jest uznawana za początek funkcjonowania obozu.

Arkadiusz Bąk

Link do konferencji: https://youtu.be/dcxjYNeWMxs [ok. 64 min. początek pierwszego panelu]