fbpx
Na wieczną wartę odeszła ppor. Dorota Franaszek ps. Stasia

Na wieczną wartę odeszła ppor. Dorota Franaszek ps. Stasia


W dniu 19 lutego br. na wieczną wartę odeszła ppor. cz. wojny mgr Dorota Franaszek ps. Stasia z d. Girtler, ur. 1 stycznia 1925 r. w Proszowicach.

Zmarła była żołnierzem ZWZ-AK, została zaprzysiężona w Igołomii. Przewoziła pocztę, prowadziła kolportaż prasy podziemnej, transportowała radio, broń i materiał minerski do oddziałów partyzanckich. W Krakowie była łączniczką dowódcy Samodzielnego Batalionu AK „Skała” mjr. Jana Pańczakiewicza ps. Skała. Współdziałała z komórką wywiadu Stanisławem Matuszykiem ps. Tajny. Pielęgnowała rannych i transportowała ich do konspiracyjnego punktu sanitarnego w Pietrzejowicach. W 1944 r. przeprowadziła skoczków „cichociemnych”: kpt. Rudolfa Dziadosza ps. Zasaniec i kpt. Walerego Krokaya ps. Siwy z Krakowa do Proszowic.

W działalność konspiracyjną była zaangażowana cała rodzina Girtlerów. W ich domu w Igołomii znajdowała się „melina” oddziałów partyzanckich: „Błyskawica”, „Grom” i „Skok”. W czasie okupacji kontynuowała naukę na tajnych kompletach. Od VII 1944 r. pełniła funkcję łączniczki Samodzielnego Batalionu Partyzanckiego „Skała” AK. Uczestniczyła w akcjach bojowych pod Zaryszynem, Moczydłem, Krzeszówką, Sadkami i Złotym Potokiem. W sierpniu 1944 r. w związku z planowanym marszem oddziału na pomoc walczącej Warszawie, samodzielnie prowadziła rozpoznanie na terenie „Wody” (Chmielnik, Włoszczowa, Jędrzejów), w strefie przyfrontowej.

W 1950 r. ukończyła filologię polską na UJ i rozpoczęła pracę. Była represjonowana: zwolniona z pracy, co argumentowano brakiem kwalifikacji ideowo-moralnych, wymaganych od nauczyciela PRL. UB aresztowało jej ojca na 3 miesiące, a w domu przez 3 tygodnie był kocioł urządzony przez NKWD. Była bardzo zaangażowana w działalność kombatancką, współorganizowała zjazdy koleżeńskie i wmurowywanie tablic upamiętniających miejsca walk Batalionu „Skała” AK. Była darczyńcą Muzeum AK.

Została odznaczona m.in: Krzyżem Kawalerskim OOP, Krzyżem Walecznych, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Medalem Wojska, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim.

Pogrzeb poprzedzony Mszą Św. odbędzie się w dniu 26.02.2021r. (piątek) o godz. 10.30 w kościele przy ul. św. Marka 10, następnie kondukt uda się do Proszowic (cmentarz parafialny, ul. Krakowska), gdzie od bramy o godz. (12.30) trumna z ciałem Zmarłej zostanie odprowadzona na miejsce wiecznego spoczynku do grobowca rodzinnego.

Dyrekcja i pracownicy Muzeum AK składają wyrazy współczucia bliskim i rodzinie Pani ppor. Doroty Franaszek.

Źródło fotografii: Muzeum Krakowa