fbpx
Muzeum AK w hołdzie majorowi „Łupaszce”

Muzeum AK w hołdzie majorowi „Łupaszce”


W niedzielę 10 lipca Muzeum Armii Krajowej w Krakowie wzięło udział w uroczystościach poświęconych mjr. Zygmuntowi Szendzielarzowi ps. „Łupaszka” w Osielcu koło Jordanowa.

Uroczystości ku pamięci słynnego partyzanta z Wileńszczyzny rozpoczęły się o godz. 11.00 od Mszy Świętej w intencji Żołnierzy Wyklętych w miejscowym kościele parafialnym. Po nabożeństwie została sformowana kolumna marszowa, która przemaszerowała pod oddalony o 1 km pomnik mjr. Zygmunta Szendzielarza. Tam nastąpiły oficjalne obchody oraz złożenie kwiatów przez zaproszone delegacje. Następnie odbył się piknik rodzinny oraz pokaz rekonstrukcji historycznej przygotowany przez Podhalańską Grupę Rekonstrukcji Historycznej Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”.

Organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie Małopolscy Patrioci, natomiast patronat honorowy objął Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

30 czerwca 1948 r. w Osielcu koło Jordanowa w domu państwa Bazińskich funkcjonariusze MBP aresztowali legendę niepodległościowego podziemia mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, dowódcę słynnej 5. Wileńskiej Brygady AK. 2 listopada 1950 r. komunistyczny sąd skazał go na śmierć, a wyrok wykonano 8 lutego 1951 r. w więzieniu mokotowskim. Miejsce pochówku udało się odnaleźć dopiero w 2013 r. podczas prac prowadzonych przez IPN w kwaterze „Ł” na Powązkach. Pogrzeb państwowy dowódcy Brygady Wileńskiej AK odbył się w 2016 r. na cmentarzu Powązkowskim. W 2019 r. odsłonięto jego pomnik w Osielcu w sąsiedztwie zabudowań, w których ukrywał się i został aresztowany „Łupaszka”.