fbpx
Muzeum AK pamiętało o Żołnierzach Wyklętych

Muzeum AK pamiętało o Żołnierzach Wyklętych


1 marca 2024 r., w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, pracownicy Muzeum Armii Krajowej w Krakowie oddali hołd bohaterom drugiej konspiracji – tym, którzy po wojnie nie złożyli broni, kontynuując walkę o wolność i niezawisłość Polski.

Do misji krakowskiej placówki należy także kultywowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych, czyli tych uczestnikach konspiracji, którzy po 1945 r. nie zrezygnowali z walki o prawdziwą niepodległość. Dlatego przedstawiciele Muzeum AK 1 marca 2024 r. wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Dyrektor Muzeum, dr Jarosław Szarek, w ramach obchodów święta w Limanowej wygłosił w tamtejszym Domu Kultury wykład historyczny pt. „Zwycięstwo sowieckie nie kończy wojny… – droga Żołnierzy Wyklętych”.

W krakowskich uroczystościach zorganizowanych przez Oddział IPN w Krakowie, Wojewodę Małopolskiego oraz Towarzystwo Parku im. dr. Henryka Jordana wziął udział Arkadiusz Bąk. Uczestniczył w mszy świętej odprawionej w katedrze na Wawelu, a następnie w ceremonii w Parku Jordana. Pod popiersiem płk. Łukasza Cieplińskiego w Galerii Wielkich Polaków złożył wiązankę kwiatów.

Po południu przedstawiciel Muzeum Mirosław Brach obecny był na obchodach zorganizowanych przez Zarząd Obszaru Południowego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” w Krakowie. W imieniu Dyrektora Muzeum AK złożył wiązankę kwiatów przy kamieniu węgielnym pomnika „Tym, co stawiali opór komunizmowi w latach 1944–1956” na pl. Inwalidów.

Natomiast w niedzielę 3 marca pracownicy Muzeum AK wzięli udział w Wieczornicy patriotycznej z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szkole Podstawowej im. św. Jana Kantego w Liszkach koło Krakowa. W programie znalazła się gra terenowa dla dzieci i młodzieży, podczas której chętni wcielali się w ochotników wstępujących w szeregi „oddziału partyzanckiego”.

W trakcie gry muzealnicy przeprowadzili szkolenie z historii Armii Krajowej, uzbrojenia i wojskowego wyposażenia, łączności, szyfrowania i pomocy medycznej. Ukończenie całego cyklu szkoleń uprawniało do otrzymania legitymacji potwierdzającej przydział do „oddziału partyzanckiego”.

Dla uczestników gry pracownicy Muzeum przygotowali specjalne stanowisko do przeszkolenia w zakresie wojskowego uzbrojenia i wyposażenia. W trakcie zadania zaprezentowana została historyczna broń i ekwipunek.

Z kolei 29 lutego, w przeddzień Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, Arkadiusz Bąk wziął udział w uroczystości poświęcenia sfinansowanego przez IPN nagrobka Aleksandra Dellmana – żołnierza Armii Hallera, oficera, uczestnika kampanii wrześniowej, żołnierza AK, uczestnika powojennej konspiracji, aresztowanego i więzionego przez UB.

Wydarzenie rozpoczęła msza święta w kaplicy cmentarnej na cmentarzu Rakowickim. Następnie uczestnicy przeszli na miejsce, gdzie nastąpiło poświęcenie nowego nagrobka sfinansowanego przez IPN oraz złożenie kwiatów przez delegacje. W imieniu Muzeum AK na grobie bohatera został zapalony znicz.

Tekst: Mirosław Brach, Paweł Stachnik

Fot.: Żaneta Wierzgarz/IPN, Marek Bik/MAK