Młodzież z Francji w Muzeum AK

W środę 27 marca 2024 r. naszą placówkę odwiedziła grupa młodzieży francuskiej z okolic Lyonu. Goście obejrzeli wystawę stałą i wpisali się do Księgi Pamiątkowej Muzeum.

Licząca 28 osób grupa uczniów LycéeVallonBonnevaux z miejscowości Saint-Jean-de-Bournay koło Lyonu przybyła do Muzeum AK w ramach zwiedzania krakowskiej Trasy Pamięci. Młodzież obejrzała wcześniej ekspozycje Oddziałów Muzeum Krakowa: Ulica Pomorska, Apteka pod Orłem oraz Fabryka „Emalia” Oskara Schindlera. Była także na terenie dawnego getta.

Na Trasie Pamięci nie mogło zabraknąć wizyty w Muzeum Armii Krajowej i lekcji historii związanej z Polskim Państwem Podziemnym i jego siłą zbrojną. Goście zwiedzili wystawę stałą, a następnie wpisali się do Księgi Pamiątkowej. „Dziękujemy za powitanie i bardzo wzbogacającą wizytę” – napisali. – Odwiedziny w Muzeum AK były ważnym punktem programu, a grupa była bardzo zadowolona ze zwiedzania – powiedziała Joanna Tutak, polska opiekunka grupy.

Młodzi Francuzi poznali także zabytki Krakowa, m.in. zamek wawelski, katedrę, Rynek Główny i Drogę Królewską. Odwiedzilikopalnię soli w Wieliczce, a w kolejnych dniach w planie było zwiedzanie terenu KL Plaszow oraz Muzeum Auschwitz-Birnekau. Była to już kolejna wizyta uczniów LycéeVallonBonnevaux w Polsce. Młodzieżą opiekowały się nauczycielki: Orane Lauga, LudmilaRibot, SandrineBrissaud, Ingrid Levet.

Tekst i fot.: Paweł Stachnik