Pracownik Muzeum AK odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności

21 czerwca br. miała miejsce uroczystość odznaczenia byłych działaczy opozycji Krzyżem Wolności i Solidarności, które w imieniu Prezydenta RP wręczał prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Wśród odznaczonych znalazł się Jan Ostroga – konserwator zbiorów Muzeum AK.  Był aktywnym członkiem NSZZ „Solidarność” w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Krakowie. W okresie stanu wojennego działał na rzecz podziemnych struktur NSZZ „Solidarność” w Krakowie. Z powodu tej działalności 5 listopada 1982 roku został internowany w specjalnym obozie wojskowym w Czerwonym Borze. Całość notki biograficznej jest dostępna na stronie odznaczeni-kwis.gov.pl.

Krzyże Wolności i Solidarności są przyznawane działaczom opozycji antykomunistycznej z lat 1956–1989 za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL. Odznaczenie wzorowane jest na przedwojennych Krzyżach i Medalach Niepodległości.

W imieniu Dyrekcji i pracowników Muzeum serdecznie gratulujemy!