fbpx

IV edycja konkursu „Zachować dla przyszłych pokoleń”


Komunikat nr 3

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom i ich opiekunom naukowym za udział w IV edycji naszego Konkursu. Wszystkim finalistom i laureatom konkursu gratulujemy wysokiego poziomu prac zgłoszonych w tym roku.

Do IV konkursu pt. „Zachować dla przyszłych pokoleń – poszukujemy miejsc związanych z walką o niepodległość Polski” zgłoszono 51 prac z 18 szkół. Autorami prac było 144 uczniów.

Komisja Konkursowa zdecydowała nagrodzić 18 prac autorstwa 57 uczniów w trzech kategoriach.

Lista nagrodzonych:

a. Szkoły podstawowe, plik docx

b. Gimnazja, plik docx

c. Szkoły ponadgimnazjalne, plik docx

Zapraszamy wszystkich uczestników konkursu i ich opiekunów na uroczyste wręczenie nagród, które odbędzie się 16 czerwca 2014 o godz. 12.00 w siedzibie Muzeum Armii Krajowej w Krakowie (ul. Wita Stwosza 12).

patrz: https://www.muzeum-ak.pl/dojazd/index.php

Komisja Konkursowa przyznała Specjalną Nagrodę pracy pt. „Pokolenie zapomnianej wojny – losy dwóch spokrewnionych rodzin” autorstwa Marianny Styczeń i Jana Tarnawskiego ze SP nr 7 w Krakowie.

Koordynator konkursu
Robert Springwald

Sekretarz Konkursu
Piotr Maria Boroń

Kraków, dnia 6 czerwca 2014

**********

Komunikat nr 2

Do IV konkursu pt. „Zachować dla przyszłych pokoleń – poszukujemy miejsc związanych z walką o niepodległość Polski” zgłoszono 51 prac z 18 szkół. Autorami prac było 144 uczniów.

Ze względu na bardzo wysoki poziom prac tegorocznego konkurs komisja postanowiła zakwalifikować do etapu finałowego wszystkie nadesłane prace.

Koordynator konkursu
Robert Springwald

Sekretarz Konkursu
Piotr Maria Boroń

**********

Komunikat nr 1

Zachować dla przyszłych pokoleń – poszukujemy miejsc związanych z walką o niepodległość Polski – konkurs dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego w roku szkolnym 2013/2014

Szanowni Państwo

Muzeum Armii Krajowej serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w IV Edycji Konkursu pt. „Zachować dla przyszłych pokoleń – poszukujemy miejsc związanych z walką o niepodległość Polski”.

W tym roku tematem przewodnim będzie 100. rocznica wybuchu I wojny światowej. Proponujemy, aby w swoich poszukiwaniach rozejrzeć się po najbliższej okolicy i wyszukać, czasem całkiem już zapomniane, pamiątki dokumentujące wysiłek zbrojny Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego.

Nie zapomnijmy również o Polakach walczących na naszych ziemiach w szeregach armii państw zaborczych.

Proponujemy, aby skoncentrować się na losach ludzi, którzy swoje najlepsze lata poświecili walce o wolną Polskę. Już coraz częściej wspomina się Legionistów Piłsudskiego, natomiast zapomina się o Polakach powoływanych do służby w szeregi armii państw zaborczych. Zdarzało się, że w okopach Wielkiej Wojny po obu stronach frontu słychać było polską mowę. Ślady tych dramatów odkrywany do dziś na setkach cmentarzy znajdujących się między Krakowem a Przemyślem.

Dzięki systematycznej akcji większość cmentarzy I wojny światowej została uratowana. Spróbujmy ustalić losy spoczywających tam Rodaków.

Na podstawie wielu biografii zwykłych żołnierzy można by napisać scenariusz polskiego Szeregowca Ryana. Spróbujcie to zrobić, a przynajmniej dać temu początek.

Zapomina się również o losach ludności cywilnej Podkarpacia i o cierpieniach, jakie przyniosła im I wojna światowa. Przypomnienie losów „bogu ducha winnych” ludzi wplątanych w machinę wojenną stanowi znakomite pole do popisu.

Wiele miejsc było świadkami walk Polaków o wolną Ojczyznę. Jest jeszcze sporo pamiątek, które należy wydobyć na światło dzienne. Świadczą one o tym, że zasłużyliśmy na niepodległość. A może, wzorem gimnazjalistek z Dłużca: Justyny Komperdy, Marleny Madej, uda się komuś jakiś pomnik lub miejsce rzeczywiście ocalić od zniszczenia.

Jesteście w znacznie lepszej sytuacji niż historycy uniwersyteccy, ponieważ jesteście na miejscu. Macie znakomitych nauczycieli – opiekunów naukowych. Wykorzystajcie ich.

Celem Konkursu jest zainteresowanie młodzieży szkolnej historią swojej najbliższej okolicy poprzez przeprowadzenie inwentaryzacji miejsc upamiętniających wysiłek zbrojny żołnierza polskiego.

Do tej pory dzięki uczestnictwu w konkursie młodzież poznała i opisała ok. 400 miejsc związanych z historią Polski.

Przedmiotem konkursu jest dokonanie przez uczniów inwentaryzacji tablic pamiątkowych, pomników, mogił, krzyży i miejsc związanych działaniami zbrojnymi Polaków walczących w szeregach Legionów Piłsudskiego oraz armii państw zaborczych w okresie I wojny światowej.

Konkurs organizowany jest przez Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa „NILA” we współpracy z Kuratorium Oświaty w Krakowie ramach Małopolskiego Programu Edukacji Patriotycznej i Obywatelskiej.

Robert Springwald
Kurator Konkursu

Szczegółowych informacji udzielają:

Robert Springwald, st. asystent muzealny Muzeum Armii Krajowej w Krakowie
tel. 12 410 07 84, e-mail: rspringwald@muzeum-ak.pl

Elżbieta Pałka – Starszy Specjalita Kuratorium Oświaty w Krakowie
tel. 12 630 36 16, e-mail: elzbieta.palka@kuratorium.krakow.pl

Sekretarz Komisji Konkursowej – Piotr Boroń z Muzeum AK,
tel. 12 41 00 790

**********

Regulamin IV edycji Konkursu, plik doc

**********

2013-11-11