fbpx
80-ta rocznica rozstrzelania 10 Polaków w Wieliczce  przez okupanta niemieckiego

80-ta rocznica rozstrzelania 10 Polaków w Wieliczce przez okupanta niemieckiego


6 listopada 2023 r. minęła 80-ta rocznica wykonania publicznej egzekucji na dziecięciu Polakach przez niemieckie wojska okupacyjne w Wieliczce. Była to forma zemsty nazistów za przeprowadzony 5 listopada przez żołnierzy wielickiego Kedywu, nieudany zamach na Petera Ulricha. Wyrok kary śmierci na tym niemieckim żołnierzu został wydany w imieniu Rzeczpospolitej przez Sąd Polskiego Państwa Podziemnego.

Niemcy w odwecie za podjętą próbę  zamachu, przywieźli dziesięciu Polaków z krakowskiego więzienia Montelupich, podlegającego w tym czasie Gestapo, a następnie ich rozstrzelali w publicznej egzekucji 6 listopada 1943 r. na ulicy Sienkiewicza w Wieliczce.

Ciążyło na nim [Peterze Urlichu] wiele przestępstw i zbrodni w stosunku do narodu polskiego. Wyrokiem sądu Polski Podziemnej skazany został na karę śmierci – zapisał w swoich wspomnieniach, jeden z żołnierzy wielickiego Kedywu.

Corocznie, Wieliczanie wraz z zaproszonymi przedstawicielami z instytucji państwowych, samorządowych oraz kulturalnych upamiętniają tą tragiczną rocznicę, wspólnym apelem pamięci
w Szkole Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Wieliczce. W trakcie szkolnej uroczystości, młodzież oddała cześć pamięci zamordowanym Polakom w patriotycznym i artystycznym wystąpieniu.

Po tej części, zebrani goście, jak i przedstawiciele instytucji oraz Muzeum Armii Krajowej, udali się na uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie przy ul. Sienkiewicza w Wieliczce.

Uczestnicy przy pomniku

Tekst: Sylwia Walerowska-Skorut

Fot.: Sylwia Walerowska-Skorut, Rafał Czeliński