79 lat temu rozbił się bombowiec „California Rocket”

17 grudnia 2023 przy leśnym pomniku „California Rocket”, spotkali się miłośnicy historii lotnictwa i Ochotnicy. W spotkaniu, w 79. rocznicę katastrofy samolotu, uczestniczyła Althea Cawley-Murphree, konsul do spraw Prasy i Kultury w Konsulacie Generalnym USA w Krakowie, której  towarzyszyli przedstawiciele armii USA z gen. Jerry Baird jr. na czele. Nie zabrakło również polskich lotników z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z krakowskich Balic.

W spotkaniu uczestniczył Robert Springwald, pracownik działu historycznego Muzeum Armii Krajowej oraz zwycięzcy konkursu plastycznego „Liberator „B-24J California Rocket”, którzy w nagrodę otrzymali zaproszenie do naszego muzeum.

Historia bombowca „California Rocket”

B-24 Liberator rozbił się 18 grudnia 1944 r. w ochotnickich lasach w dolinie potoku Jaszcze, pod przełęczą Pańska Przehybka. Samolot uszkodzony został podczas nalotu na niemieckie zakłady chemiczne w Oświęcimiu-Dworach. Dziewięciu lotnikom udało się wyskoczyć na spadochronach z płonącego samolotu. Szybka akcja żołnierzy IV Batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich A.K. – dowódcą był dowódcą był kpt. Julian Zapała „Lampart” – oraz mieszkańców Ochotnicy uratowała 9 członków załogi bombowca od niewoli lub śmierci z rąk Niemców. Ocaleni lotnicy przezimowali w chacie góralskiej – Kurnytowa Koliba – na Kurnytowej Polanie.

Dowódca maszyny por. Williama J. Beimbrinka który pilotując do końca uszkodzony samolot, umożliwił kolegom wykonanie bezpiecznego skoku spadochronowego. Sam zginął oddając skok ze zbyt niskiej wysokości a do dziś nie jest znane miejsce jego pochówku.

opracowanie i zdjęcia: Robert Springwald

fotografia samolotu California Rocket pochodzi ze zbiorów dr. Krzysztofa Wielgusa