fbpx
Zmarła Ewa Łowczyńska ps. ,,Marta”

Zmarła Ewa Łowczyńska ps. ,,Marta”


Kpt. Ewa Łowczyńska jako harcerka została powołana do służby rozkazem alarmowym we wrześniu 1939 roku. Przeszła przeszkolenie przeciwlotnicze, a następnie wraz ze swoją drużyną nosiła żywność dla grup żołnierzy.

W grudniu 1941 r. weszła do pracy w strukturach ZWZ i została zaprzysiężona przez Józefa Smolińskiego ps. Stefan. Przenosiła broń, instrukcje wojskowe, rozkazy i prasę konspiracyjną do punktów kontaktowych. Jej mieszkanie było miejscem szkolenia tajnej podchorążówki (obsługa broni, które prowadził m.in. cichociemny por. Rzepka ps. „Ognik”). Dodatkowo w piwnicach kamienicy ukryte było archiwum AK.

W 1944 r. ukończyła kurs sanitarny i w czasie Akcji „Burza” pełniła służbę w sekcji sanitarnej przy dowództwie Odcinka „Zachód” dowodzonego przez ppor. Zygmunta Krawca ps. „Orlik”.

Od 1989r. zaangażowała się w pracę w środowisku b. żołnierzy ZWZ-AK Lwów, m.in. była w zespole wydającym „Biuletyn Informacyjny” oraz pełniła funkcję Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej. Do końca życia interesowała się działalnością środowiska.

Odznaczona została m.in.: Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem II Obrony Lwowa, Odznaką „Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny”, Odznaką Żołnierz Kresowy AK, Odznaką Akcji „Burza” , Odznaką Semper Fidelis z Lwem.

Jej pogrzeb rozpocznie się  Mszą Św. w kaplicy na Cmentarzu Rakowickim, w dniu 06.04.2022 r. (środa) o godz. 13.40.