Uroczystości upamiętniające 76. rocznicę bitwy partyzanckiej I Batalionu „Barbara” 16 PP AK oraz pacyfikacji Jamnej

W niedzielę 20 września 2020 r. w niewielkiej miejscowości Jamna, położonej na południowych krańcach powiatu tarnowskiego na Pogórzu Rożnowskim, delegacja Muzeum Armii Krajowej w Krakowie wzięła udział w uroczystościach upamiętniających 76. rocznicę bitwy partyzanckiej I Batalionu „Barbara” 16 Pułku Piechoty AK oraz przeprowadzoną przez Niemców pacyfikację Jamnej i przysiółków sąsiednich miejscowości.

O godz. 10.45 przy pomniku na wzgórzu, obok kościoła parafialnego, uczestnicy uroczystości oddali hołd poległym partyzantom oraz zamordowanym cywilom. W wydarzeniu brali udział przedstawiciele samorządu terytorialnego, środowiska kombatanckie, harcerze, delegacje organizacji pozarządowych i szkół, rodziny żołnierzy batalionu „Barbara” oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości. Następnie została odprawiona msza święta polowa w intencji „ofiar pacyfikacji i poległych partyzantów AK”, po której w Domu bł. Czesława miało miejsce spotkanie refleksyjne z udziałem m.in. Pana Zygmunta Pertkiewicza, syna płk. Jerzego Pertkiewicza „Drzazgi”, autora wydanej przez Muzeum w 2018 roku książki „Regina II” pluton partyzancki batalionu „Barbara” 16 PP Armii Krajowej Ziemi Tarnowskiej.

W drugiej połowie września 1944 r. w lasach Jamnej stacjonowały oddziały I batalionu „Barbara” 16 Pułku Piechoty AK, liczące około 600 żołnierzy. Stąd partyzanci wychodzili na liczne patrole i akcje dywersyjno-bojowe, dezorganizując pracę Niemców przy budowie umocnień obronnych. 25 września 1944 r. rozegrała się tutaj całodniowa bitwa żołnierzy AK z ukraińską 14 Dywizją Waffen SS – Galizien oraz policyjnymi formacjami niemieckimi, szacowanymi na 4800 żołnierzy. W walkach śmierć poniosło 4 żołnierzy batalionu „Barbara”. Atakujący po dojściu do zabudowań spalili je, a mieszkańców zamordowali. Pod osłoną nocy cały batalion zdołał wyjść z okrążenia i odskoczyć od nieprzyjaciela. W odwecie za pomoc okazywaną partyzantom przez miejscową ludność Niemcy dokonali następnego dnia pacyfikacji wsi, mordując 27 mieszkańców i paląc zabudowania.

O działalności partyzanckiej i szlaku bojowym batalionu „Barbara” 16 PP AK można przeczytać w naszej najnowszej publikacji: „Śladami Armii Krajowej w Małopolsce. Przewodnik historyczno-krajobrazowy”. Książka została przygotowana z myślą przekazania zarówno solidnej dawki wiedzy historycznej, jak i ukazania pięknych krajobrazów Małopolski. To wyjątkowy element wycieczek po historycznym szlaku województwa – tych samodzielnych, jak i w gronie rodzinnym.

W celu złożenia zamówienia na wysyłkę Przewodnika, należy skierować na adres e-mail: rezerwacja@muzeum-ak.pl wiadomość o chęci zakupu. Cena promocyjna 1 egzemplarza to tylko 49,99 zł! Serdecznie zachęcamy do zakupu – to inwestycja, która z pewnością zwróci się z nawiązką wiedzy i doświadczeń już przy okazji podjęcia pierwszej wycieczki szlakiem, wytyczonym przez Przewodnik!