„Śnią żołnierze o Polsce swój sen” Gala Kwartalnika „Wyklęci” 21.02.2020 r.

Dnia 21 lutego 2020 r., w historycznym budynku Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” przy ul. Piłsudskiego 27 w Krakowie, pracownicy Działu Historycznego MAK wzięli udział w uroczystej Gali Kwartalnika „Wyklęci”. Tegoroczne wydarzenie zorganizowane dla uczczenia pamięci Żołnierzy Niezłomnych nosiło tytuł „Śnią żołnierze o Polsce swój sen”. Poprzednie trzy edycje, które do tej pory każdego roku odbywały się w murach naszego Muzeum były zatytułowane: I Gala 2017 „Polski orzeł srebrnopióry w nasze dusze wbił pazury”; II Gala 2018 „Wolnych ludzi nic nie złamie”, III Gala 2019 „Przysięgali na Orła i na Krzyż”.

Podczas uroczystości dokonano podsumowania zeszłorocznej działalności redakcji wydawnictwa Miles oraz Fundacji Kwartalnika „Wyklęci” zajmującego się upowszechnianiem wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych. W piątkowej gali udział wzięli bohaterowie powojennego podziemia antykomunistycznego, dzieci i rodziny Żołnierzy Wyklętych, przedstawiciele świata kultury i nauki, członkowie organizacji pozarządowych i środowiska patriotyczne, zajmujące się upamiętnianiem tematyki polskiego powojennego podziemia niepodległościowego. Podczas gali zostały wręczone odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla upowszechniania wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Oprócz tego nagrodę im. sierż. Józefa Franczaka „Lalusia” otrzymał dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, natomiast nagrodę im. Michała Krupy „Wierzby” odebrał Lech Makowiecki – poeta, kompozytor i muzyk.

Fotografie wykonał Jakub Rutana.