77. rocznica rozstrzelania 40 Polaków

27 maja br. o godzinie 12.00, przy skrzyżowaniu ul. Botanicznej i Lubicz w Krakowie, rozpoczęła się uroczystość upamiętnienia 77. rocznicy zamordowania Polaków. W obchodach brała udział delegacja Muzeum AK.

27 maja 1944 roku Niemcy zamordowali 40 zakładników przywiezionych z ul. Montelupich. Wśród nich znalazł się komendant Krakowskiej Chorągwi Szarych Szeregów kpt. hm. Edward Heil pseudonim „Jerzy”. Edward Heil oraz kilku redaktorów harcerskich wydawnictw („Watra”, „Czuwaj” i „Na ucho”) zostali aresztowani przez gestapo 8 maja 1944 r. w lokalu konspiracyjnym przy ul. Grzegórzeckiej 14 i przewiezieni najpierw do siedziby gestapo przy ul. Pomorskiej, a następnie do więzienia przy ul. Montelupich. „Egzekucja odbyła się około godziny 15.00 w dniu 27 maja 1944 roku. Plutonem egzekucyjnym dowodził major Schutzpolizei Adalbert Quasbarth. Przyglądali się zabijaniu trzej gestapowcy z Pomorskiej: Hamann Heinrich, Kwast Max (Quasi) i Kraus Johan Robert. Oprawca Quasbarth chodził obok rozstrzelanych i dobijał ich wystrzałem z pistoletu. Egzekucji po wystrzałach z karabinu maszynowego towarzyszyła trwoga ciszy …” (cyt. za: Tadeusz Gaweł, Edward Heil ps. „Jerzy”, Kraków 1994, s. 25). Więźniowie mieli ręce związane drutem i zagipsowane usta. Ciała ofiar wywieziono w nieznane miejsce.

Miejscem egzekucji było skrzyżowanie ulic Botanicznej i Lubicz, gdzie wtedy znajdowała się niezabudowana parcela. Obecnie na tym miejscu stoi budynek biurowy; w jego parterową część wkomponowano tablicę ku czci poległych Polaków, wykonaną z czarnego marmuru. Obok niej znajduje się starsza płyta, którą umieściła tam w pierwszą rocznicę masakry przy ul. Botanicznej, XI drużyna Harcerzy z drużynowym Andrzejem Szymańskim.

Fot. Małgorzata Koszarek Muzeum AK