fbpx

Mundur Kadeta

Kurtka munduru kadeta, uszyta z grubego, ciemnogranatowego sukna, kołnierz stojący obszyty na krawędzi jasnożółtą lamówką, a na zewnątrz białą tasiemką. U dołu kurtki dwie kieszenie zapinane na guziki i klapę. Naramienniki z owalnym zakończeniem zapinane przy kołnierzu, obszyte na obu naszyty monogram „JP”. Na bluzie odznaki: Kadecka Odznaka Sportowa, Kadecka Odznaka Sportowa, brązowa; Państwowa Odznaka Strzelecka III Klasy. 

Zdjęcie kurtki munduru kadeta z odznakami. Szczegółowe informacje w tekście.

Nr. inw. MAK/1778/2/M.

Czapka rogatywka w kolorze granatowym ze sztywnym daszkiem z czarnego plastiku z odznaką kadecką tzw. „słońce kadeckie” – półokrąg ze stali z przymocowanym orzełkiem w koronie, wokół niego równomiernie rozłożone 24 promienie.

Zdjęcie Czapki rogatywki w kolorze granatowym ze sztywnym daszkiem z czarnego plastiku z odznaką kadecką. Szczegółowy opis w tekście.

Nr inw. MAK/1778/1/M


W latach 1918-1925 w Polsce funkcjonowały trzy korpusy kadetów:

Korpus Kadetów nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we Lwowie (założony w 1918 r. w Krakowie a w 1921 r. przeniesiony do Lwowa),

Korpus Kadetów nr 2 w Modlinie założony w 1919 r., w 1926 r. przeniesiony do Chełmna a w 1936 r. przeniesiony do Rawicza i połączony z KK nr 3,

Korpus Kadetów nr 3 w Rawiczu założony 1925 r., od 1936 r. włączony do Korpusu Kadetów nr 2 im. Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza.


Członkiem Korpusu Kadetów nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego był m.in. Zenon Malik, podoficer wywiadu Armii Krajowej, po wojnie prezes krakowskiego Klubu Regionalnego Związku Kadetów II RP.

20 września 2007 roku w siedzibie Muzeum AK odbyło się uroczyste przekazanie do Muzeum AK pamiątek, imponujących swą ilością i charakterem, od wielu lat gromadzonych przez Związek Kadetów II RP w Izbie Pamięci przy Kościele Garnizonowym p.w. Św. Agnieszki w Krakowie.

Wśród przekazanych pamiątek znajdowały się się m.in. kolekcje broni białej, hełmów i mundurów (głównie z okresu II RP i II wojny światowej, także obcych armii), elementy żołnierskiego wyposażenia, sztandary, obrazy, rzeźby, książki, czasopisma, instrukcje wojskowe, dokumenty osobiste, zdjęcia oraz zbiór unikatowych numizmatów i falerystyki.

Akt przekazania podpisał Zenon Malik, prezes krakowskiego Klubu Regionalnego Związku Kadetów II RP.


Biogram Zenona Malika na stonie Muzeum AK >>>