Wystawa „Hubal. Henryk Dobrzański 1897-1940” jest już dostępna dla zwiedzających

Henryk Dobrzański, pseudonim „Hubal” (1897–1940) to jedna z najbardziej legendarnych postaci polskiej historii. Był żołnierzem II Brygady Legionów w czasie I wojny światowej oraz oficerem Wojska Polskiego.
W roku 1939, po kapitulacji armii polskiej, nie złożył broni. Stworzył Oddział Wydzielony Wojska Polskiego i kontynuował walkę. Jego jednostka odniosła znaczące sukcesy w starciach z Niemcami, m.in. pod Wolą Chodkowską, Huciskiem i Szałasem. Major Henryk Dobrzański zginął 30 kwietnia 1940 roku. Jego grobu nigdy nie odnaleziono.
Wystawa powstała we współpracy ze Stowarzyszeniem „Hubalowa Rodzina” oraz Henrykiem Sobierajskim, wnukiem majora. Patronat nad wystawą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Na planszach i zdjęciach pokazujemy archiwalne fotografie, wizerunki dokumentów i pamiątek związanych z bohaterem wystawy.
Wystawę „Hubal. Henryk Dobrzański 1897-1940” można oglądać w naszym muzeum dzięki uprzejmości Muzeum Niepodległości do 4 grudnia.