Promocja książki Teresy Siedlar-Kołyszko

21 listopada 2012 r. w Muzeum AK odbyła się promocja książki „Przecież tu Polska kiedyś była… Reportaże kresowe” Teresy Siedlar-Kołyszko.
Licznie zebranych goście powitał Tadeusz Żaba, zastępca dyrektora Muzeum AK. Następnie kpt. Władysław Zawiślak, przewodniczący Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów, przedstawił autorkę książki. W czasie II wojny światowej Teresa Siedlar-Kołyszko należała pod pseudonimem „Skierka” do Szarych Szeregów. Po wojnie pracowała w Polskim Radiu w Krakowie, gdzie m.in. prowadziła audycje na temat Kresów. Za swą działalność została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta.
Tematem wystąpienia Teresy Siedlar-Kołyszko były „Kresy Walczące”. Prelegentka przedstawiła zasługi Walecznych Kresowian dla Rzeczypospolitej – od udziału kresowych chorągwi w bitwie pod Grunwaldem, przez walki pod Orszą, Kircholmem, Kłuszynem, Chocimiem, Zieleńcami, udział w powstaniach narodowych w XIX wieku, rozwój „Sokoła” i harcerstwa na tych ziemiach, epopeję Legionów Józefa Piłsudskiego i I Korpusu gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, rok 1920, po działalność Armii Krajowej na Wileńszczyźnie i Nowogródczyźnie. Przypomniała również wielkich Polaków pochodzących z tych terenów. Zebrani mogli usłyszeć liczne anegdoty z podróży na Kresy i spotkań autorki z mieszkającymi tam Polakami.
Na koniec Teresa Siedlar-Kołyszko podpisywała egzemplarze swoich książek i odpowiadała na pytania czytelników.
W spotkaniu, zorganizowanym przez Muzeum AK i Krakowski Oddział Stowarzyszenia Szarych Szeregów, wzięli udział przedstawiciele środowisk kombatanckich, wielbiciele kultury kresowej oraz uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie.
tekst Przemysław Wywiał
fot. Karol Kowalski