fbpx
„Prasa Szarych Szeregów w zbiorach Kazimierza Szczerby”

„Prasa Szarych Szeregów w zbiorach Kazimierza Szczerby”


Na wystawie zwiedzający będą mogli zobaczyć materiały, używane przy produkcji prasy konspiracyjnej (np. unikatowy zespół fałszywych pieczęci do podrabiania kenkart i kalki), oryginalne egzemplarze czasopism konspiracyjnego harcerstwa (np. &bdquoWatra&rdquo i &bdquoNa ucho&rdquo), fotografie dokumentujące życie i działalność Stanisława Szczerby (1920-1944) oraz dokumenty okupacyjne osób zaangażowanych w te działania. Właścicielem zbiorów jest weteran Szarych Szeregów, w czasie wojny łącznik prasy konspiracyjnej Kazimierz Szczerba. Organizatorami spotkania są: Komisja Historyczna Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Krakowskiej, Zarząd Stowarzyszenia Szarych Szeregów Oddział w Krakowie oraz Muzeum Armii Krajowej.

Stanisław Szczerba &bdquoLinus&rdquo był harcerzem i żołnierzem Armii Krajowej, a także drukarzem i redaktorem pism konspiracyjnych. Został aresztowany przez Niemców 8 maja 1944 r. w konspiracyjnym lokalu przy ul. Grzegórzeckiej 14, podczas zebrania redaktorów podziemnej prasy harcerskiej. Był przetrzymywany w krakowskim więzieniu na ul. Montelupich. Najprawdopodobniej rozstrzelano go 27 maja 1944 r. w masowej egzekucji na rogu ulic Lubicz i Botanicznej. W działalność konspiracyjną Szarych Szeregów mocno zaangażowany był również trzeci z braci Szczerbów, Józef (1922-2004).

27 maja br. o godz. 12.00, tak jak co roku, w rocznicę zamordowania przez Niemców 40 polskich więźniów na rogu ul. Botanicznej i Lubicz w Krakowie, przedstawiciele organizacji harcerskich i kombatanckich oraz Muzeum AK złożą kwiaty na miejscu stracenia.

Botaniczna 12 (Lubicz 27-29) – to miejsce publicznej i masowej egzekucji 27.05.1944, będącej odwetem za zastrzelenie dwóch Niemców w ramach &bdquoakcji Luty&rdquo. Na miejscu znajduje się symboliczny nagrobek pamięci czterdziestu rozstrzelanych 27 maja 1944 oraz tablica upamiętniająca ofiary egzekucji.

Szczegóły:
http://www.sowiniec.com.pl/php/3_p_podziemna.php