Odszedł hm. Ryszard Wcisło HR

W dniu 25 października 2015 roku, w wieku 82 lat, odszedł do Wiecznego Ogniska hm. Ryszard Wcisło HR, „Chytry Jastrząb” w puszczańskim Kręgu Czarnego Dębu, aby opowiadać starodawne dzieje.

W Oddziale Krakowskim Stowarzyszenia Szarych Szeregów pełnił funkcję Kanclerza Kapituły Młodzieżowej Odznaki „Szare Szeregi – więź pokoleń”.

Zawsze stał na straży harcerskiej tradycji, wytrwale wędrując za drogowskazem idei służby Bogu, Polsce i bliźnim, w gotowości do największych poświęceń, bezkompromisowy Wzór dla wielu pokoleń harcerzy, harcerek, instruktorów i instruktorek, niezwykle dbający o schludność i porządek harcerskiego munduru pokazującego wobec społeczeństwa rzetelność i solidność harcerstwa.

Pozostawił po sobie wspomnienia i materialne ślady w postaci niezrównanych planów pracy obozów i drużyn, projektów sztandarów, odznak, plakietek, zrealizowanych wystaw, wszystkich dzieł, w których z harcerską pasją prezentował swoje zawodowe zdolności architekta.

Spędził setki dni na harcerskich obozach pod namiotami w lasach całej Polski i na zimowiskach w ukochanych górach.

&bull Harcerz od 1945 roku, najpierw w Rzeszowie i Zakopanem
&bull Drużynowy brązowej 14 KDH i szczepowy „Białego Szczepu” w Krakowie
&bull Drużynowy w szczepie „Huragan”, a następnie jego szczepowy
&bull Od 1963 roku w krakowskiej lotniczej Dziewiętnastce – w żółtej chuście z szachownicą wieloletni drużynowy i szczepowy
&bull Zaangażowany w pracy krakowskiego KIHAM w latach 1980-1982
&bull Komendant niezapomnianego Zlotu 70-lecia Harcerstwa na krakowskich Błoniach i Pogotowia Zimowego Harcerek i Harcerzy w 1981 roku
&bull Przewodził Ruchowi Płaskiego Węzła
&bull Niestrudzony w pracy na odrodzeniem symbolu tradycyjnego harcerstwa, stopnia Harcerza Rzeczypospolitej
&bull spółorganizator harcerskiej Białej Służby podczas pielgrzymek św. Jana Pawła II do Ojczyzny w latach 1987 i 1991 Uczestnik pracy Duszpasterstwa Harcerek i Harcerzy w krakowskim kościele św. Idziego
&bull Zawsze na czele swojej Dziewiętnastki w patriotycznych uroczystościach na Wawelu, przy Krzyżu Katyńskim, przed Grobem Nieznanego Żołnierza i w Parku im. dr H. Jordana
&bull Komendant Małopolskiej Chorągwi Harcerzy ZHP (r.z.1918) oraz naczelnik harcerzy ZHP (r.z.1918) i ZHR w latach 1989-1993
&bull Niestrudzony w realizacji własnego pomysłu postawienia w Parku im. dr. H. Jordana popiersia twórcy harcerstwa Andrzeja Małkowskiego
&bull Inicjator ustanowienia w Małopolskiej Chorągwi Harcerzy ZHR Medalu Harcerskiej Wdzięczności im. A.Małkowskiego
&bull 22 lutego 2008 r. odznaczony Krzyżem Honorowym ZHR Semper Fidelis.
&bull Na X Zjeździe ZHR odznaczony przez prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski.

Pozostanie we wdzięcznej pamięci i w ponad stuletniej historii ruchu harcerskiego.

Pogrzeb druha Ryszarda odbędzie się w środę (28.10.2015 r.) o godz. 14.00 na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.