fbpx
Zwodowanie ORP Wilk

Zwodowanie ORP Wilk


12 kwietnia 1929 r. we francuskim mieście Hawr zwodowano pierwszy w historii polskiej Marynarki Wojennej okręt podwodny – ORP Wilk.

Wybudowany przez Francuzów Wilk był jednym z trzech okrętów wybudowanych na zamówienie Polaków (po Wilku powstały ORP Żbik i ORP Ryś). Okręty typu Wilk były podwodnymi stawiaczami min, które oprócz wyrzutni torpedowych miały zainstalowane urządzenia, które umożliwiały stawianie min morskich.

ORP Wilk brał udział w II wojnie światowej. We wrześniu 1939 r. podczas akcji „Worek” operował na wodach Zatoki Gdańskiej, jednak z powodu przytłaczającej przewagi Kriegsmarine nie zatopił żadnych wrogich statków. W nocy 14/15 września załodze okrętu udało się przedrzeć z Morza Bałtyckiego przez Cieśninę Sund na szerokie wody Morza Północnego. W czasie tej brawurowej akcji polski okręt przepłynął kilkadziesiąt metrów obok niemieckich patrolowców, które pomyliły polski okręt z konstrukcją szwedzką.

Po przedostaniu się do Wielkiej Brytanii cała załoga ORP Wilk została odznaczona przez gen. Sikorskiego Krzyżem Walecznych, a dowódca okrętu kpt. Bogusław Krawczyk otrzymał Order Virtuti Militari.

W dalszych latach Wilk brał udział w licznych patrolach bojowych na akwenie Morza Północnego. Po wojnie powrócił do Polski.

 

fot. ORP Wilk podczas wizyty w Danii w 1934 r., źródło: NAC