fbpx
Urodziła się Helena Marusarzówna

Urodziła się Helena Marusarzówna


Smukła, około 176 cm wzrostu, niebieskooka o pięknych blond włosach. Ze wspomnień wielu sportowców tamtego pokolenia wiem, że wzbudzała zachwyt, a gdy dołożyć jej waleczny charakter to i podziw. Uważam, że na to także warto dziś zwrócić uwagę, pamiętając, że została rozstrzelana w wieku zaledwie 23 lat.

– Wojciech Szatkowski – Muzeum Tatrzańskie

Pochodziła ze znanej zakopiańskiej familii Marusarzy. Miała piątkę rodzeństwa, z której najsławniejszym był jej brat – Stanisław. Urodziła się w 1918 r. w Zakopanem. W młodości – podobnie jak inni w rodzinie – związana była ze sportem. Była członkinią sekcji Narciarskiej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (SN PTT), zdobywając wicemistrzostwo Polski w kombinacji alpejskiej. Szusowała również w slalomie i zjeździe alpejskim. Helena słynęła z urody. W 1937 r. mając 19 lat zagrała jako dublerka słynnej Liliany Zielińskiej w filmie „Halka”.

Widać to na zdjęciach, a tata z dumą opowiadał też, że zagrała jako dublerka w filmowej wersji +Halki+. W 1939 roku zaproponowano jej występ na pokazie mody w Warszawie. Zdobyła wtedy pierwszą nagrodę

– wspomina córka Stanisława Marusarza.

W 1939 r. po agresji Niemiec na Polskę postanowiła wstąpić do konspiracji. Służyła w Wydziałe Łączności Zagranicznej Komendy Głównej ZWZ-AK „Zagroda”. Jej trasy kurierskie prowadziły do Budapesztu. 25 marca 1940 roku została schwytana przez słowackich żandarmów, a następnie przekazana gestapo. W licznych przesłuchaniach torturowana, nie wyjawiła niczego co mogłoby obciążyć kolegów i koleżanki z konspiracji. Helena trafiła wpierw do Nowego Sącza, a następnie do Tarnowa, gdzie w celi śmierci czekała na egzekucję. Doszło do niej w dniu 12 września 1941 roku w w lesie w położonej około 12 km od Tarnowa Pogórskiej Woli. Miała wówczas 23 lata.

Helena Marusarzówna została odznaczona Orderem Virtuti Militari.

fot. Helena Marusarzówna (źródło: NAC)