fbpx
Urodził się Mieczysław Pawlikowski

Urodził się Mieczysław Pawlikowski


Mieczysław Pawlikowski pochodził z Ukrainy. Po wojnie polsko-bolszewickiej jego rodzina przeniosła się do Łucka. Mając 17 lat, w 1937 r. uzyskał licencję pilota. Gdy wybuchła II wojna światowa Pawlikowskiemu udało się przedostać do Francji. Ochotniczo zgłosił się do lotnictwa, a jeszcze przed upadkiem Francji rozpoczął szkolenie w Wielkiej Brytanii.

Walczył w 300. Dywizjonie Bombowym „Ziemi Mazowieckiej” odbywając lotu bojowe nad Niemcami. W 1943 r. przeniósł się do 301. Dywizjonu Bombowego „Ziemi Pomorskiej”. Pawlikowski dokonywał wtedy również zrzutów cichociemnych oraz zaopatrzenia nad terytorium Francji. Otrzymał dwukrotnie Krzyż Walecznych i w stopniu sierżanta odszedł z armii w 1945 r. Jego wspomnienia wojenne spisał w książce pt. „Siedmiu z Halifaxa J”. Podczas służby wojskowej Pawlikowski działał w Lotniczej Czołówce Teatralnej odwiedzając obozy polskich żołnierzy na terenie Wielkiej Brytanii.

Po wojnie powrócił do Polski i swoje życie związał z teatrem. 5 lat po wojnie zadebiutował w filmie. Polscy widzowie kojarzą Mieczysława Pawlikowskiego przede wszystkim z roli Zagłoby w „Panu Wołodyjowskim”. Pawlikowski zmarł w 1978 r.

fot. film.wp.pl