fbpx
Urodził się Jan Józef Lipski

Urodził się Jan Józef Lipski


25 maja 1926 r. urodził się Jan Józef Lipski. W 1939 r. ukończył szkołę powszechną w Warszawie, jednak dalszą naukę kontynuował na tajnych kompletach. W 1942 r. J.J. Lipski wstąpił do Szarych Szeregów. Uczestniczył w akcjach małego sabotażu w ramach organizacji „Wawer”. W lutym 1943 r. wstąpił do Armii Krajowej pod pseudonimem „Grabie”. Służył jako starszy strzelec przy Komendzie Głównej Armii Krajowej II plutonie kompanii B-1 batalionu „Bałtyk” w pułku „Baszta”. Brał udział w powstaniu warszawskim. Pierwszego dnia powstania uczestniczył w ataku na budynek Szkoły Rękodzielnej przy ul. Narbutta. Następnie w ataku na Królikarnie 24 września, dzień później został ciężko ranny podczas ataku na Szpital Elżbietanek (wybuch granatu spowodował u niego trwałe inwalidztwo). Podczas próby wydostania się kanałami do Śródmieścia dostał się w ręce Niemców. Trafił do niewoli, wpierw do obozu w Pruszkowie, a następnie do szpitala w Łowiczu.

Po II wojnie światowej angażował się w wsparcie dla osób aresztowanych i sądzonych za działalność opozycyjną. Po likwidacji przez komunistyczne władze Klubu Krzywego Koła, którego był prezesem, przystąpił do wolnomularskiej loży Kopernik. W 1964 r. organizował podpisanie przez intelektualistów tzw. Listu 34. W grudniu 1975 r. był inicjatorem Listu 59 tj. protestu intelektualistów przeciw zmianom w Konstytucji PRL, w tym zapisów o kierowniczej roli PZPR i wieczystego sojuszu z ZSRS. Rok później był jednym ze współzałożycieli Komitetu Obrony Robotników (KOR). Zajmował się organizacją pomocy dla represjonowanych robotników z Radomia i Ursusa. Aresztowany przez SB przebywał w areszcie. Zwolniony ze względu na stan zdrowia po interwencji biskupów. W latach 80. zaangażowany w ruch Solidarności. Zmarł 10 września 1991 r. w Krakowie.

Odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Orła Białego, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej, Medal Wojska (czterokrotnie).

fot. Jan Józef Lipski, źródło: dzieje.pl (PAP/CAF/W. Rozmysłowicz)