fbpx
Urodził się Henryk Chmielewski „Papcio Chmiel”

Urodził się Henryk Chmielewski „Papcio Chmiel”


Henryk Chmielewski urodził się 7 czerwca 1923 r. w Warszawie, legendarny „Papcio Chmiel”. Harcerz, rysownik, grafik, publicysta, najbardziej zapamiętany przez nas, jako twórca kultowej serii komiksów „Tytus, Romek, A’Tomek”.

Młodość „Papcia” przypadła na lata II wojny światowej i okupacji. Włączył się aktywnie w działalność konspiracyjną, w 1943 r. został zaprzysiężony na żołnierza Armii Krajowej i przyjął pseudonim „Jupiter”. Wziął udział w powstaniu warszawskim, jako starszy strzelec walczył w szeregach 7 pułku piechoty AK „Garłuch”. Wspomniany pułk otrzymał strategiczne zadanie opanowania lotniska na Okęciu, jednak ostatecznie do realizacji tego zamierzenia nie doszło. Wspomniana formacja już w pierwszych dniach powstania doznała dużych strat, wielu żołnierzy zginęło, a część dostała się do niewoli. W tej drugiej grupie znalazł się również Chmielewski. 2 października 1944 zdołał zbiec z obozu ulokowanego na terenie składów budowlanych „Polmin” na ul. Łopuszańskiej.

Krótko po zakończeniu wojny, w lecie 1945 r., został powołany do odbycia służby wojskowej. Po jej zakończeniu w 1947 r., podjął pracę na etacie rysownika w „Świecie Przygód”, a po pewnym czasie w „Świecie Młodych”. W 1950 r. podjął studia na Wydziale Grafiki, warszawskiej ASP, której absolwentem został sześć lat później.

W dorobku Henryka Chmielewskiego można znaleźć min. część serii komiksowej „Sierżant King z królewskiej konnicy”, serię jego autorskich komiksów „Półrocze bumelanta” oraz „Witek sprytek”, a także bardziej rozpoznawalna seria „Tytus, Romek i A’Tomek”. Poszczególne pozycje tego ostatniego cyklu komiksowego trafiały do rąk czytelników od 1957 r., do wiosny 2010 r. ukazało się aż 31 części serii, w łącznym nakładzie 11 mln egzemplarzy.

Twórczość „Papcia Chmiela” został uhonorowana m.in. Orderem Uśmiechu oraz wieloma odznaczeniami i nagrodami państwowymi.

Henryk Jerzy Chmielewski zmarł w Warszawie 21 stycznia 2021 r., w wieku niespełna 98 lat.