fbpx
Urodził się Alfred Szklarski ps. Szklarz

Urodził się Alfred Szklarski ps. Szklarz


Urodził się w Chicago, jednak do Polski powrócił z ojcem pod koniec lat 20 XX w. Młody Alfred planował karierę dyplomatyczną, dlatego w latach 1932-1938 studiował na Wydziale Konsularno-Dyplomatycznym Akademii Nauk Politycznych w Warszawie. Jednak naukę przerwał wybuch II wojny światowej.

W trakcie wojny jako Alfred Murawski publikował opowiadania romansowe i przygodowe w tygodnikach „Fala” i „7 dni”. Natomiast jego publikacje na łamach „Nowym Kurierze Warszawskim” spowodowały, że sąd Polski Podziemnej wydał na niego w 1942 r. wyrok infamii.

Dwa lata później jako żołnierz Armii Krajowej wziął udział w powstaniu warszawskim (pseudonim „Szklarz”). Walczył w Śródmieściu Południowym w II plutonie 2. kompanii lotniczej „Jura” w batalionie „Zaremba” – „Piorun”. Po wojnie został aresztowany w 1949 r. został skazany na 8 lat więzienia za publikacje w „gadzinówkach”. Po śmierci Stalina wyszedł na wolność na mocy amnestii. Dalsze swoje życie związał ze Śląskiem, mieszkając w Katowicach. Alfred Szklarski przeszedł do historii polskiej literatury jako autor bardzo poczytnej serii książek o Tomku Wilmowskim oraz m.in. Sadze Złoto Gór Czarnych.

Zmarł w 1992 r.

Na zdjęciu Alfred Szklarski (źródło: dzieje.pl)