fbpx
Rozpoczął się proces pokazowy biskupa Czesława Kaczmarka

Rozpoczął się proces pokazowy biskupa Czesława Kaczmarka


bp Czesław Kaczmarek w okresie II wojny światowej prowadził działalność charytatywną, wspierał kler, jednocześnie nawołując do społeczeństwa, aby przeczekać okupację i nie prowadzić walki, która jego zdaniem, prowadziła do wykrwawienia narodu.

Po pogromie kieleckim nawiązał kontakt z ambasadorem USA, któremu przekazał raport o wydarzeniach w Kielcach. Wskazał w nim, że pogrom nie miał charakteru etnicznego, a polityczny i wg niego inspiratorami pogromu byli rządzący. W styczniu 1951 r. wraz ze Janem Danilewiczem- współautorem raportu został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz USA. Ponadto zarzucono duchownemu  kolaborację z Niemcami oraz próbę obalenia władzy ludowej. Innym powodem aresztowania był fakt, iż bp Kaczmarek sprzeciwiał się podpisaniu porozumienia w 1950 r. z komunistami przez prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Przez ponad 2 lata był więziony w więzieniu na warszawskim Mokotowie i przez ten czas biskup był wielokrotnie torturowany. Proces pokazowy rozpoczął się 14 września 1953 r. i trwał zaledwie tydzień. Biskup przyznał się do zarzuconych czynów i został skazany na 12 lat więzienia. 25 września aresztowano prymasa Wyszyńskiego, a kilka dni później Episkopat Polski potępił działania bp. Kaczmarka.

Biskup Kaczmarek został zwolniony w 1955 r. Zmarł w 1963 r.