Powrót części dóbr kultury do Krakowa

Wkrótce po zajęciu terytorium dawnej II RP niemieccy funkcjonariusze przystąpili do rabowania miejscowych dzieł sztuki. W ich rękach znalazło się wiele cennych dóbr kultury, które zostały wywiezione z kraju.

Do Polski część zrabowanych dzieł powróciła po kilku latach, po zakończeniu II wojny światowej. Jeden z takich transportów, liczący 26 wagonów, dotarł do Krakowa z Norymbergi 30 kwietnia 1946 roku. Wyruszył on do Polski kilka dni wcześniej w asyście amerykańskich żołnierzy. Wśród przywożonych dzieł znalazł się m.in. Ołtarz Wita Stwosza pochodzący z krakowskiego Kościoła Mariackiego, a także obrazy: Dama z łasiczką Leonarda da Vinci oraz Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta.

W procesie rewindykacji polskich dzieł sztuki w sposób szczególny zaangażowany był m.in. prof. Karol Estreicher (młodszy), który już w 1939 roku zajmował się ewakuacją cennych krakowskich zabytków. W czasie działań wojennych opracował liczący kilkaset stron dokument pn. Katalog strat kultury polskiej pod okupacją niemiecką 1939-1944. Po wojnie dzięki jego poszukiwaniom udało się odnaleźć m.in. wspomniany ołtarz mariacki oraz obrazy Canaletta.

Fot. Karol Estreicher (młodszy)

cheap mlb jerseyscheap nhl jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseys