fbpx
Akcja „Krüger”

Akcja „Krüger”


Jednym z elementów prowadzonej walki podziemnej było przeprowadzenie akcji likwidacyjnych najgroźniejszych przedstawicieli okupacyjnego reżimu. Jedną z nich polscy konspiratorzy przeprowadzili 20 kwietnia 1943 roku w Krakowie.

Ich celem był Friedrich Wilhelm Krüger –  dowódca SS i Policji w GG. Był on odpowiedzialny za tworzenie gett i masową eksterminację Żydów oraz terroryzowanie ludności polskiej. Władze AK wykonanie egzekucji zleciły krakowskiej sekcji Organizacji Specjalnych Akcji Bojowych „Kosa 30” po dowództwem por. Edwarda Madeja „Felka”.

Po udanym zidentyfikowaniu Krügera, podziemie przystąpiło do ustalenia planu działania. Planowano wykorzystać dwie wzmocnione „filipinki”, czyli granaty wyprodukowane w warunkach konspiracyjnych. Potrzebne materiały wraz z 5 „Visami” dostarczyły z Warszawy dwie łączniczki z AK.

Do przeprowadzenia akcji przystąpiono rankiem 20 kwietnia (po kilku wcześniejszych próbach). Niemieckiego dygnitarza zaatakowano przy zbiegu al. Krasińskiego i ul. Zwierzynieckiej. Żołnierze z „Kosa 30” obrzucili limuzynę Friedricha Krügera granatami, ukrytymi we wiązkach gałązek, które miały udawać bukiety. Ładunki wybuchowe co prawda eksplodowały, ale nie wpadły do auta i jedynie raniły dygnitarza.

 

fot. Edward Madej, źródło: domena publiczna.