fbpx
Akcja Góral

Akcja Góral


12 sierpnia 1943 r. oddział dyspozycyjny kedywu KG AK „Motor” przeprowadził akcję o kryptonimie „Góral”, polegającą na przejęciu konwojowanych pieniędzy Banku Emisyjnego w Polsce. Miejscem wydarzenia było centrum Warszawy, a AK zdobyło blisko 110 mln. Powodzenie akcji stanowiło również bardzo duży sukces w wymiarze psychologicznym. Był to odwet za szereg niepowodzeń polskiego podziemia, wsyp, represji. Polacy pokazali, że z Niemcami można prowadzić skuteczną walkę, a nawet ich ośmieszyć.

W trakcie wywiązanej strzelaniny prawdopodobnie poległo od 6 do 9 Niemców oraz 3 Polaków, zatrudnionych przez Bank. Dwóch żołnierzy AK i kilku Niemców odniosło rany. Ofiary polskich pracowników, przypuszczalnie wzbudziły wśród okupantów przekonanie, że był to zwykły akt kryminalny, dzięki czemu obyło się bez represji wobec polskiego społeczeństwa.

W trakcie prowadzonego przez gestapo śledztwa ukazały się na terenie Warszawy plakaty, informujące, że za wskazanie sprawców zajścia przewidziana jest nagroda w kwocie 1 mln zł, a za pomoc w odzyskaniu zrabowanych pieniędzy 5 mln. Szybko jednak niniejsze afisze wzbogaciły się o doklejane ulotki z komunikatem o nagrodzie w wysokości 10 mln zł za wskazanie trasy i terminu przejazdu kolejnego takiego transportu.