
Od 4 do 11 lipca 2024 r. trwa IV edycja rajdu Szlakiem Kurierów Tatrzańskich, którego celem jest upamiętnienie kurierów tatrzańskich, tworzących w latach 1939-1944 łączność między Rządem RP na uchodźstwie a strukturami Polskiego Państwa Podziemnego.
W pierwszych dniach rajdu organizowanego przez Grupę Historyczną "Radosław" oraz Korompay Egyesület - Polsko-Węgierskie Stowarzyszenie im. Rodziny Korompayów uczestnicy wydarzenia pokonali drogę z Warszawy do Zakopanego. Po drodze spędzili kilka godzin w Muzeum AK, a o wizycie kilkunastu osób z Węgier oraz Polski pisaliśmy na naszej stronie >>>
Drugiego dnia rajdu zwiedzono Bukowiańskie Centrum Kultury - Dom Ludowy, izbę pamięci poświęconą kurierowi i wybitnemu sportowcowi Stanisławowi Marusarzowi w pawilonie przy Wielkiej Krokwi w Zakopanem oraz Muzeum Palace - niemiecką katownię Podhala podczas II wojny światowej. Na zakończenie tego aktywnego dnia spotkano się o 18 w budynku urzędu gminy Kościelisko, gdzie prelekcje poświęcone kurierom i twórcom szlaków przerzutowych przez południową granicę przedstawili Marek Ładziak z Grupy Historycznej "Radosław" i Arkadiusz Bąk z Muzeum AK w Krakowie.
6 lipca 18-osobowa grupa uczestników rajdu przeszła 15-kilometrową trasę w Tatrach upamiętniając w ten sposób kurierów tatrzańskich Polskiego Państwa Podziemnego. Sobotni odcinek trasy rozpoczął się pod odsłoniętym 20 czerwca br. pomnikiem Kurierów Tatrzańskich w Kuźnicach w Zakopanem. Stamtąd uczestnicy wyruszyli niebieskim szlakiem przez Skupniów Upłaz i Karczmisko na Halę Gąsienicową i dalej żółtym na Kasprowy Wierch. Kolejnym punktem był sąsiedni Beskid (2012 m n.p.m.) przy czerwonym szlaku turystycznym. Zejście nastąpiło zielonym szlakiem przez Myślenickie Turnie i zakończyło się pod pomnikiem w Kuźnicach.
O 17.30 uczestnicy rajdu odwiedzili zakopiański Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku i wraz z przedstawicielem Muzeum AK złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą Kurierom Tatrzańskim oraz znicze na grobach Heleny i Stanisława Marusarzy, Wacława Felczaka i Józefa Krzeptowskiego.
O godz. 18.00 w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy odprawiona została msza św. w intencji kurierów Polskiego Państwa Podziemnego oraz ludności cywilnej Podhala i Sądecczyzny pomordowanej w czasie okupacji niemieckiej oraz powstańców warszawskich.
7 lipca uczestnicy rajdu opuścili Polskę i za szlakiem kurierskim udali się do Koszyc na Słowacji, by na grobie postrzelonego w 1941 r. Klemensa Konstantego Gucwy "Górala" złożyć kwiaty i zapalić znicze. Komendant sądeckiego pododcinka Wydziału Łączności z Zagranicą ZWZ "Poprad", "Lubań" ciężko ranny w trakcie wymiany ognia podczas przejścia granicy słowacko-węgierskiej został odwieziony do szpitala w Koszycach, gdzie zmarł 18 marca 1941 r. i został pochowany na tutejszym cmentarzu pod konspiracyjnym nazwiskiem Adam Operchart.
Z Koszyc uczestnicy rajdu pociągiem pokonali dalszą podróż do Budapesztu i Balatonboglár.
Sponsorem IV edycji rajdu jest Wacław Felczak Alapítvány - Fundacja im. Wacława Felczaka, a partnerem wydarzenia Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie, Konsulat Generalny Węgier w Krakowie oraz gmina Kościelisko.
A. Bąk
Fot. A. Bąk, E. Rakotoarison