Zapraszamy od 10 do 17 z wyjątkiem poniedziałków

Uczestnicy Rajdu Szlakiem Kurierów Tatrzańskich z wizytą w MAK

4 lipca 2024 roku rozpoczął się rajd Szlakiem Kurierów Tatrzańskich. Grupa kilkunastu osób z Węgier oraz Polski w drodze z Warszawy do Zakopanego odwiedziła nasze Muzeum. Goście wzięli udział w spotkaniu z dyrekcją, zwiedzaniu ekspozycji oraz w zajęciach warsztatowych połączonych z wielkoformatową grą planszową.

Wydarzenie zainaugurowane zostało przez Dyrektora Muzeum dr. Jarosława Szarka oraz Zastępcę Dyrektora prof. Olgierda Grotta, którzy serdecznie powitali wszystkich gości i przybliżyli zgromadzonym m.in. historię wzajemnych relacji polsko-węgierskich. Na ręce Pana Dyrektora przekazana została fotografia przedstawiająca żołnierzy Oddziału Partyzanckiego "Jędrusie". Dziękujemy serdecznie za przekazanie artefaktu, który włączymy do zasobu muzealnego.

Następnie wszyscy uczestnicy udali się na muzealną ekspozycję, gdzie poznawali historię Polski w czasie II wojny światowej. Po wykonaniu pamiątkowej fotografii Dyrektor Muzeum przybliżył ponadto postać Witolda Pileckiego i zaprezentował eksponaty z nim związane. Następnie uczestnicy wyruszyli w podróż po Muzeum przybliżony został przebieg wojny obronnej 1939 roku, realia życia pod okupacyjnym jarzmem oraz konspiracyjna aktywność Polskiego Państwa Podziemnego. Zagranicznym gościom spodobało się m.in. wydawnictwo pt. "Kto są Węgrzy i jak się z nimi porozumieć?". W czasie zwiedzania wystawy w sposób szczególny przybliżone zostały informacje na temat aktywności kurierskiej podziemia. Uczestnicy poznali historię działalności takich osób jak Zbigniew Ryś, Helena i Stanisław Marusarz, czy Wacław Felczak.

Kolejna część wizyty odbyła się w muzealnej salce edukacyjnej. W czasie warsztatów uczestnicy odkrywali tajniki działalności konspiracyjnej: przyjmowali pseudonimy, wypełniali dokumenty, szyfrowali przy pomocy Alfabetu Morse'a. Odbyła się także prezentacja oryginalnego ekwipunku wojskowego. Na zakończenie odbyła się wielkoformatowa gra planszowa, w trakcie której zadaniem uczestników było dostarczenie do lokalu konspiracyjnego kurierskiej przesyłki.

Rajd "Szlakiem Kurierów Tatrzańskich" organizuje SGH Zgrupowanie Radosław oraz Korompay Egyesület - Polsko-Węgierskie Stowarzyszenie im. Rodziny Korompayów. Jego celem jest upamiętnienie kurierów tatrzańskich, którzy w latach 1939-1944 tworzyli łączność między polskim rządem na uchodźstwie a strukturami Polskiego Państwa Podziemnego. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie, natomiast sponsorem rajdu Wacław Felczak Alapítvány.

Tekst: Katarzyna Mazur
Fot.: Agnieszka Chrząszcz

Zdjęcia


fotografii: 7, na stronach: 1
    Zmień ustawienia cookies