Zapraszamy od 10 do 17 z wyjątkiem poniedziałków

Wystawa archiwalna

Żołnierze Legionów i Polskiej Organizacji Wojskowej w służbie Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej

Wystawa czasowa w Muzeum AK

od dnia: 2014-08-03
do dnia: 2014-09-21

3 sierpnia 2014 r. - w 100. rocznicę sformowania Pierwszej Kompanii Kadrowej - w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie otwarta została wystawa "Żołnierze Legionów i Polskiej Organizacji Wojskowej w służbie Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej".

"Patrzę na was jako na kadry, z których ma się rozwinąć przyszła armia polska" - powiedział 3 sierpnia 1914 r. do członków Związków Strzeleckich i Polskich Drużyn Strzeleckich zebranych w krakowskich Oleandrach Józef Piłsudski. 6 sierpnia wyruszyła stąd do zaboru rosyjskiego Pierwsza Kompania Kadrowa, a szybko za nią podążyły kolejne oddziały, które następnie przekształcono w Legiony Polskie. Równocześnie działała tajna Polska Organizacja Wojskowa.

W czasie II wojny światowej ludzie, którzy ćwierć wieku wcześniej wzięli udział w Czynie Legionowym, ponownie stanęli do walki o niepodległość. Tworzyli struktury wojskowe i cywilne Polskiego Państwa Podziemnego, budując Służbę Zwycięstwu Polski, Związek Walki Zbrojnej i Armię Krajową oraz Delegaturę Rządu RP na Kraj. Aż czterech z pięciu Komendantów Głównych SZP-ZWZ-AK miało za sobą służbę w formacjach legionowych i POW.

W związku z przypadającym w 2014 roku 100-leciem Czynu Niepodległościowego Muzeum Armii Krajowej przypomina wybrane postaci tych, którzy służbę swą zaczynali w Legionach i POW (a nawet wcześniej - w Związku Walki Czynnej i Związkach Strzeleckich), a potem kontynuowali ją w szeregach Podziemnej Armii w czasie II wojny światowej.

Poświęcona im jest dwumodułowa wystawa "Żołnierze Legionów i Polskiej Organizacji Wojskowej w służbie Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej". Pierwszy moduł, poświęcony postaci patrona Muzeum - Emila Fieldorfa, przypomina legionowe losy przyszłego dowódcy Kedywu. Na wystawie "Emil Fieldorf - legionista" w gmachu Muzeum przy ul. Wita Stwosza 12 zaprezentowane zostały zdjęcia i pamiątki dotyczące strzeleckiego i legionowego okresu życia gen. "Nila". Część zdjęć i pamiątek prezentowanych na wystawie - pochodzących m.in. ze zbiorów rodzin legionistów - nie była nigdy wcześniej pokazywana publicznie.

Drugi moduł, prezentowany w przestrzeni publicznej Krakowa, jest poświęcony kilkunastu legionistom i peowiakom, którzy w czasie II wojny światowej tworzyli struktury Podziemia. Ich biogramy opracowali historycy - znawcy tematu z ośrodków naukowych w całej Polsce.

Ta część wystawy prezentowana będzie w pięciu ważnych węzłach komunikacyjnych miasta, przez dziesięć dni w każdym miejscu:

- Od 3 sierpnia do 12 sierpnia na Plantach przy ul. Basztowej,
- Od 12 sierpnia do 22 sierpnia przy pętli w Łagiewnikach,
- Od 22 sierpnia do 1 września przy Placu Centralnym,
- Od 1 września do 11 września przy Biprostalu,
- Od 11 września do 22 września na pętli tramwajowej Krowodrza Górka.

Partnerami zorganizowanej przez Muzeum Armii Krajowej wystawy są: Instytut Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku, Instytut Józefa Piłsudskiego Poświęcony Badaniu Najnowszej Historii Polski w Warszawie, Komitet Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, Związek Piłsudczyków, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Małopolski Instytut Kultury.

Honorowym Patronatem objęli ją Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa oraz Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Część plenerowa wystawy została opracowana graficznie przez Pawła Gąsienicę-Marcinowskiego, a stacjonarna przez Annę Siermontowską-Czaję. Kuratorem i autorem wystawy jest dr Przemysław Wywiał.

Wystawa realizowana jest w ramach Małopolskiego Programu Obchodów 100 - lecia I wojny światowej.

Zmień ustawienia cookies