We wtorek 15 października 2024 r. w Rzepienniku Strzyżewskim odbył się "Rajd Pieszy Bojowym szlakiem plutonu >>Regina II<<". Jego współorganizatorem było Muzeum Armii Krajowej.
Już po raz siódmy dzieci i młodzież z powiatu tarnowskiego uczestniczyły w rajdzie terenowym zorganizowanym przez Stowarzyszenie "Pro Patria" przy współudziale Muzeum AK. Tym razem wędrowaliśmy śladami plutonu "Regina II" z batalionu "Barbara" 16. Pułku Piechoty AK. Rajd miał miejsce w malowniczych okolicach Pogórza Ciężkowickiego: Rzepienniku Strzyżewskim, pobliskim przysiółku Dąbry oraz Rzepienniku Biskupim.
Udział w rajdzie wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Armii Krajowej Oddziału "Regina II" w Rzepienniku Biskupim oraz harcerze z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Oddziału "Regina II" Armii Krajowej w Bistuszowej.
Wydarzenie rozpoczęło przy boisku Klubu Sportowego Rzepiennik Strzyżewski w centrum tej miejscowości. Uczestników powitał Michał Mitoraj, prezes Stowarzyszenia "Pro Patria", które zorganizowało rajd. Obecni byli wójt gminy Rzepiennik Strzyżewski Marek Karaś, dyrektor Szkoły Podstawowej w Rzepienniku Biskupim Magdalena Wantuch oraz sołtys wsi Grażyna Włodyka.
- Dziękuję wszystkim za zorganizowanie i za udział w tym przedsięwzięciu. Akcja "Burza" rozgrywała się również w powiecie tarnowskim i dzięki takim właśnie działaniom jak to pamiętamy o niej. Cieszmy się, że mamy wolną Polskę, a to dzięki takim ludziom, jak ci, którzy polegli w Dąbrach. Pogoda nie jest najlepsza, ale partyzanci 80 lat temu w lesie mogli o takiej pogodzie marzyć - mówił wójt Marek Karaś.
Zasady rajdu i gry terenowej, która go rozpoczęła wyjaśnił Arkadiusz Bąk z Muzeum AK. Młodzież podzieliła się na sześć patroli, a następnie wykonywała zadania przygotowane przez organizatorów. Na stanowiskach prowadzonych przez pracowników Muzeum AK uczniowie musieli wypełnić okupacyjną kenkartę, odczytać zaszyfrowany tekst, rozwiązać dwie krzyżówki - dotyczące plutonu "Regina II" oraz wojskowego wyposażenia.
Na stanowisku przygotowanym przez Jarosława Jopa ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej im. 16. Pułku Piechoty młodzież rzucała granatem do celu i strzelała z historycznej broni. Z kolei Ireneusz Kubacki z OSP Czermna prowadził szkolenie z pierwszej pomocy, a Michał Mitoraj ze Stowarzyszenia "Pro Patria" zorganizował zadanie sprawnościowe.
Po grze terenowej uczestnicy przeszli w kolumnie z Rzepiennika Strzyżewskiego do lasu Dąbry, pod znajdującą się tam zbiorową mogiłę 364 miejscowych Żydów zamordowanych w sierpniu 1942 r. przez Niemców. Okoliczności mordu przedstawił Arkadiusz Bąk, cytując relację naocznego świadka zbrodni. Delegacja Muzeum AK zapaliła na mogile znicz.
Następnie grupa przeszła pod cmentarz partyzancki w Dąbrach, na którym pochowano żołnierzy plutonu "Regina II" poległych w potyczce z hitlerowcami 17 października 1944 r. Złożono tam kwiaty i zapalono znicze, a dwie harcerki z drużyny "Młody Las" ze szkoły podstawowej w Bistuszowej złożyły ślubowanie. Arkadiusz Bąk przedstawił w obszernej prelekcji rozwój wydarzeń II wojny światowej oraz okoliczności tragicznego starcia w Dąbrach, w którym łącznie życie straciło 27 żołnierzy AK - 18 zginęło na miejscu, a z 10 wziętych do niewoli i przetransportowanych do KL Gross Rosen 9 zostało zamordowanych.
Spod cmentarza uczestnicy przejechali do szkoły podstawowej w Rzepienniku Biskupim, gdzie czekał na nich gorący posiłek. Tam też odbyło się wręczenie nagród i zakończenie rajdu.
Rajd związany był z obchodzoną w tym roku 80. rocznicą Akcji "Burza" i wydarzeń w przysiółku Dąbry.
Tekst: Paweł Stachnik
Fot.: Paweł Stachnik, Arkadiusz Bąk