23 lipca i 24 lipca z inicjatywy Muzeum Armii Krajowej odbyły się Spacery Pamięci do grobów pochowanych w Krakowie uczestników Akcji "Burza" we Lwowie. Uczczono w ten sposób 80. rocznicę walk o to kresowe miasto.
W wtorek 23 lipca na cmentarzu Rakowickim spotkały się delegacje Muzeum AK, Chorągwi Krakowskiej ZHP oraz Okręgu Żołnierzy AK Obszaru Lwowskiego im. Orląt Lwowskich. Muzeum reprezentowane było przez dyrektora Jarosława Szarka i pracowników Działu Promocji. Przedstawicielem ZHP była zastępca komendanta Chorągwi Krakowskiej hm. Anna Nowak.
Środowisko akowskie reprezentowali Małgorzata i Jacek Jańcowie z wymienionych wyżej organizacji. Obecny był także Pełnomocnik Wojewody Małopolskiego ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Marcin Tatara oraz pani Hanna Woltyńska, której nieżyjąca mama była żołnierzem AK i uczestniczką Akcji "Burza".
Po krótkim powitaniu przybyłych przez dyrektora Jarosława Szarka grupa udała się na groby kombatantów AK, którzy 80 lat temu wzięli udział w walkach o wyzwolenie Lwowa spod okupacji niemieckiej, a po wojnie trafili do Krakowa i tu zostali pochowani. Kolejno odwiedzono miejsca spoczynku: kpt. Jerzego Fałdzińskiego, Jana Brodzisza, kpt. Adama Baczyńskiego, mjr. Jerzego Michała Kowalczuka i kpt. Ewy Łowczyńskiej. Na każdym nagrobku - po uprzednim jego uporządkowaniu - zapalono znicze i odmówiono modlitwę.
Krótkie biogramy bohaterów odczytał Arkadiusz Bąk z Działu Promocji Muzeum AK. Postacie pochowanych akowców wspominali Małgorzata i Jacek Jańcowie. W rozmowach pojawił się pomysł opracowania przewodnika po grobach akowców pochowanych na cmentarzu Rakowickim.
Następnego dnia, w środę 24 lipca, delegacja Muzeum AK odwiedziła cmentarz Salwatorski. Obecni byli także Małgorzata Koszarek z Muzeum Armii Krajowej, Pełnomocnik Wojewody Marcin Tatara oraz Hanna Woltyńska.
Na salwatorskiej nekropolii kolejno odwiedzono groby Krystyny Woltyńskiej, ppłk. Jana Sury, kpt. Kazimierza Międzobrodzkiego i por. Konrada Sury. Znicz zapalono także na mogile krakowian zamordowanych przez Niemców 28 lipca 1943 r. podczas pacyfikacji Woli Justowskiej.
Dbanie o groby kombatantów i upamiętnianie ważnych rocznic związanych z Armią Krajową należą do istotnych zadań Muzeum AK.
Tekst i fot.: Paweł Stachnik