Zapraszamy od 10 do 17 z wyjątkiem poniedziałków

80. rocznica Operacji "Ostra Brama"

W poniedziałek 8 lipca, w 80. rocznicę rozpoczęcia Operacji "Ostra Brama", w Krakowie upamiętniono jej uczestników spoczywających na miejscowych cmentarzach.

Delegacje Muzeum Armii Krajowej, Instytutu Pamięci Narodowej, Chorągwi Krakowskiej ZHP, Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Małopolska oraz Niezależnego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Zarząd Główny Kraków odwiedziły groby akowców-uczestników walk o Wilno w lipcu 1944 r.

Na cmentarzu Rakowickim zapalono znicze i złożono kwiaty na nagrobku spoczywającego w Alei Zasłużonych gen. Tadeusza Bieńkowicza ps. "Rączy", żołnierza 77. Pułku Piechoty AK, uczestnika akcji odbicia więźniów w Lidzie, kawalera Orderu Virtuti Militari.

Na cmentarzu Grębałowskim delegacje odwiedziły grób ppor. Jerzego Jensza ps. "Krepdeszyn", który podczas Operacji "Ostra Brama" 13 lipca 1944 r. zawiesił biało-czerwoną flagę na Górze Zamkowej w Wilnie.

Następnie znicze złożono na nagrobku kpt. Czesława Łotarewicza ps. "Sokół", konspiratora, uczestnika wielu walk 77. Pułku Piechoty z Niemcami i Sowietami, aresztowanego przez NKWD i skazanego na 10 lat łagrów.

W ostatniej kolejności odwiedzono grób Wiktora Waskiela ps. "Mars", żołnierza 77. Pułku Piechoty AK, uczestnika walk przeciwko partyzantce sowieckiej, potem więźnia sowieckich łagrów.

Na grobach bohaterów Operacji "Ostra Brama" zapalono znicze i odmówiono modlitwę za zmarłych.

W obchodach wzięli udział: dyrektor Muzeum AK Jarosław Szarek, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Oddziału IPN w Krakowie Maciej Korkuć, zastępca komendanta Chorągwi Krakowskiej ZHP hm. Anna Nowak, prezes Małopolskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK Grzegorz Surdy i Małgorzata Koszarek z Niezależnego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Zarząd Główny Kraków.

Uczestnikiem walk AK w Operacji "Ostra Brama" był także Klemens Pieculewicz ps. "Klim". Walczył o Wilno w II Brygadzie Wileńskiej AK. Dostał się do niewoli sowieckiej i został wywieziony do Workuty. Po powrocie do Polski aresztowany i skazany na więzienie przez władzę ludową. Spoczywa na cmentarzu Podgórskim.

Tekst: Paweł Stachnik

Fot.: Paweł Stachnik, Arkadiusz Bąk