Zapraszamy od 10 do 17 z wyjątkiem poniedziałków

80. rocznica Operacji "Ostra Brama"

W poniedziałek 8 lipca, w 80. rocznicę rozpoczęcia Operacji "Ostra Brama", w Krakowie upamiętniono jej uczestników spoczywających na miejscowych cmentarzach.

Delegacje Muzeum Armii Krajowej, Instytutu Pamięci Narodowej, Chorągwi Krakowskiej ZHP oraz Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Małopolska odwiedziły groby akowców-uczestników walk o Wilno w lipcu 1944 r.

Na cmentarzu Rakowickim zapalono znicze i złożono kwiaty na nagrobku spoczywającego w Alei Zasłużonych gen. Tadeusza Bieńkowicza ps. "Rączy", żołnierza 77. Pułku Piechoty AK, uczestnika akcji odbicia więźniów w Lidzie, kawalera Orderu Virtuti Militari.

Na cmentarzu Grębałowskim delegacje odwiedziły grób ppor. Jerzego Jensza ps. "Krepdeszyn", który podczas Operacji "Ostra Brama" 13 lipca 1944 r. zawiesił biało-czerwoną flagę na Górze Zamkowej w Wilnie.

Następnie znicze złożono na nagrobku kpt. Czesława Łotarewicza ps. "Sokół", konspiratora, uczestnika wielu walk 77. Pułku Piechoty z Niemcami i Sowietami, aresztowanego przez NKWD i skazanego na 10 lat łagrów.

W ostatniej kolejności odwiedzono grób Wiktora Waskiela ps. "Mars", żołnierza 77. Pułku Piechoty AK, uczestnika walk przeciwko partyzantce sowieckiej, potem więźnia sowieckich łagrów.

Na grobach bohaterów Operacji "Ostra Brama" zapalono znicze i odmówiono modlitwę za zmarłych.

W obchodach wzięli udział: dyrektor Muzeum AK Jarosław Szarek, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Oddziału IPN w Krakowie Maciej Korkuć, zastępca komendanta Chorągwi Krakowskiej ZHP hm. Anna Nowak, prezes Małopolskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK Grzegorz Surdy i Małgorzata Koszarek z Muzeum AK.

Uczestnikiem walk AK w Operacji "Ostra Brama" był także Klemens Pieculewicz ps. "Klim". Walczył o Wilno w II Brygadzie Wileńskiej AK. Dostał się do niewoli sowieckiej i został wywieziony do Workuty. Po powrocie do Polski aresztowany i skazany na więzienie przez władzę ludową. Spoczywa na cmentarzu Podgórskim.

Tekst: Paweł Stachnik

Fot.: Paweł Stachnik, Arkadiusz Bąk