Otwarcie wystawy czasowej "Na szlaku Tysiąclecia. Chrobry I i II w Powstaniu Warszawskim"
W samo południe we wtorek 15 kwietnia 2025 r. w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie odbył się wernisaż wystawy czasowej "Na szlaku Tysiąclecia. Chrobry I i II w Powstaniu Warszawskim".
artykuł
Na szlaku Tysiąclecia. Chrobry I i II w Powstaniu Warszawskim
Wystawa przygotowana z okazji obchodów 1000-lecia Korony Polskiej jako wyraz refleksji nad znaczeniem tradycji piastowskiej i początkiem polskiej państwowości, do których w swojej symbolice i nazwach oddziałów nawiązywało dowództwo Armii Krajowej.
artykuł
"Na szlaku Tysiąclecia. Chrobry I i II w Powstaniu Warszawskim" wystawa w Muzeum AK
Wystawę czasową prezentującą dzieje dwóch oddziałów walczących w Powstaniu Warszawskim, których nazwa nawiązuje do tradycji piastowskich i wybitnego władcy Bolesława Chrobrego: Batalionu "Chrobry I" oraz Zgrupowania "Chrobry II" otwarto we wtorek w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.
artykuł
"Chrobry I i II w Powstaniu Warszawskim" nowa wystawa w Muzeum AK w Krakowie
Wystawę czasową prezentującą dzieje dwóch oddziałów walczących w Powstaniu Warszawskim, których nazwa nawiązuje do tradycji piastowskich i wybitnego władcy Bolesława Chrobrego: Batalionu "Chrobry I" oraz Zgrupowania "Chrobry II" otwarto w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.
artykuł
Tysiąclecie Królestwa Polskiego. Otwarcie nowej wystawy w Muzeum AK
We wtorek 15 kwietnia 2025 r. o godz. 12 Muzeum Armii Krajowej w Krakowie (instytucja kultury województwa małopolskiego) zaprasza na uroczyste otwarcie nowej wystawy czasowej "Na szlaku Tysiąclecia. Chrobry I i II w Powstaniu Warszawskim".
artykuł
Dla uczczenia pamięci operacji Weller 11...
Operacja lotnicza o kryptonimie "Weller 11" na placówkę odbiorczą "Kura 1" pod Proszowicam. To zrzut kolejnych cichociemnych do okupowanej Polski.
artykuł
By poznać lepiej historię
We wtorek 15 kwietnia nastąpi uroczyste otwarcie wystawy czasowej pn. "Na szlaku Tysiąclecia. Chrobry I i II w Powstaniu Warszawskim"!
artykuł
"Na szlaku Tysiąclecia. Chrobry I i II w Powstaniu Warszawskim" w Muzeum AK
Muzeum Armii Krajowej zaprasza we wtorek, 15 kwietnia o godz. 12.00 na otwarcie nowej wystawy czasowej pt. "Na szlaku Tysiąclecia. Chrobry I i II w Powstaniu Warszawskim".
artykuł
Książka i róża - Instytucje kultury
XXIV Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża" to święto czytelnictwa i wszystkich, którzy kochają literaturę.
artykuł
Spotkanie z autorem biografii Łukasza Cieplińskiego w Muzeum AK
Dziś, 8 kwietnia o godz. 17.00 Muzeum AK zaprasza na spotkanie z dr. Zbigniewem K. Wójcikiem, autorem pierwszego tomu najnowszej biografii ppłk. Łukasza Cieplińskiego zatytułowanej "W kleszczach totalitaryzmu. Łukasz Ciepliński (1913-1951)".
artykuł
Kraków. Spotkanie autorskie w Muzeum AK
W najbliższy wtorek 8 kwietnia 2025 r. o godz. 17:00 Muzeum Armii Krajowej (instytucja kultury województwa małopolskiego) zaprasza na spotkanie z dr. Zbigniewem K. Wójcikiem, autorem najnowszej biografii ppłk. Łukasza Cieplińskiego zatytułowanej "W kleszczach totalitaryzmu. Łukasz Ciepliński (1913-1951)". Wstęp wolny.
artykuł
Spotkanie z dr. Zbigniewem K. Wójcikiem, autorem biografii Łukasza Cieplińskiego
W najbliższy wtorek 8 kwietnia o godzinie 17 Muzeum AK zaprasza na spotkanie z dr. Zbigniewem K. Wójcikiem, autorem pierwszego tomu najnowszej biografii ppłk. Łukasza Cieplińskiego zatytułowanej "W kleszczach totalitaryzmu. Łukasz Ciepliński (1913-1951)".
artykuł
"Nil" w dwóch wymiarach
Wystawa w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie z okazji 130. rocznicy urodzin generała "Nila".
artykuł
Generał Emil Fieldorf "Nil". Żołnierz niezłomny
W Muzeum Armii Krajowej w Krakowie otwarto wystawę stałą poświęconą postaci swojego patrona - gen. Emila Fieldorfa "Nila". Legionista, generał brygady Wojska Polskiego, dowódca Kedywu - Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej, zastępca komendanta głównego AK. Człowiek niezłomny, wybitny żołnierz, bohater narodowy, najwyższy rangą polski wojskowy zamordowany z wyroku komunistycznego sądu.
artykuł
Niezwykłe zakończenie wystawy z Republiką Pińczowską w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Rozpoznani mieszkańcy Działoszyc
"Rzeczpospolite Partyzanckie. Enklawy wolności" to niezwykła wystawa w krakowskim Muzeum Armii Krajowej prezentująca sytuację z 1944 roku, kiedy formacje partyzanckie, głównie Armii Krajowej, wyzwoliły kilka tysięcy kilometrów kwadratowych, tworząc enklawy wolnej Polski. To wyjątkowa sytuacja podczas niemieckiej okupacji Europy. Symbolem wystawy była fotografia przedstawiająca wejście 26 lipca 1944 roku oddziałów akowskich do Działoszyc - miasteczka w powiecie pińczowskim w województwie świętokrzyskim. Wystawa zakończyła się zaskakująco - okazało się, że bliscy rozpoznali na zdjęciach żołnierzy i mieszkańców Działoszyc.
artykuł
Niecodzienna lekcja historii w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie
Dnia 25.marca br. klasy 5 ŻHO5 i 5I5 uczestniczyły w wyjątkowej lekcji historii, która odbyła się w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.
artykuł
Uroczyste otwarcie wystawy o generale "Nilu" w Muzeum Armii Krajowej
W Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zainaugurowano wystawę poświęconą niezwykłemu bohaterowi narodowemu, gen. Emilowi Fieldorfowi "Nilowi". Uroczystość przyciągnęła wielu gości, w tym wicemarszałka Ryszarda Pagacza oraz radnego Kazimierza Barczyka, którzy podkreślili znaczenie pamięci o tej wybitnej postaci.
artykuł
Na spotkanie ludziom z AK w Krakowie
11 marca 1956 roku w tygodniku "Po prostu" opublikowano artykuł zatytułowany "Na spotkanie ludziom z AK", napisany przez Jerzego Ambroziewicza, Walerego Namiotkiewicza i Jana Olszewskiego. W tamtych czasach był to bardzo śmiały tekst.
artykuł
Wystawa o Generale "Nilu" w Muzeum Armii Krajowej
25 marca w Muzeum Armii Krajowej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej patronowi tej instytucji - gen. Emilowi Fieldorfowi "Nilowi". W wydarzeniu wzięli udział wicemarszałek Ryszard Pagacz oraz radny województwa Kazimierz Barczyk.
artykuł
Był rycerzem niepodległości
W krakowskim Muzeum Armii Krajowej otwarto wystawę stałą, poświęconą patronowi placówki gen. Emilowi Fieldorfowi "Nilowi" (1895-1953).
artykuł