W 2008 roku Muzeum Armii Krajowej pozyskało obszerny zbiór negatywów wykonanych przez Karola Bieniaka. Karol Bieniak był żołnierzem Wojska Polskiego, w czasie walk we wrześniu 1939 służył w 20 Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej, a następnie został internowany na terenie Węgier.
Po ucieczce z obozu internowania Karol Bieniak służył we Francji, a następnie w Wielkiej Brytanii. Walczył w ramach 10 Brygady Kawalerii Pancernej i później 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka.
Zdjęcia Karola Bieniaka są cennym materiałem źródłowym, gdyż rejestrują życie codzienne i służbę polskich żołnierzy stacjonujących w Szkocji.
Można je podzielić na kilka grup: uroczystości religijne i wojskowe (Wielkanoc, Procesja Bożego Ciała, pogrzeb gen. Władysława Sikorskiego, parady wojskowe), życie koszarowe (szkolenia i ćwiczenia wojskowe, szpital, stołówka, czas wolny w koszarach), życie towarzyskie na przepustkach (obiady, herbatki, wycieczki turystyczne, potańcówki), aktywność sportowa żołnierzy oraz wizerunki zabytków w Szkocji (Edynburg i fotografie z wycieczek krajoznawczych).
przygotowanie informacji: Piotr Rychlik