Zapraszamy od 10 do 17 z wyjątkiem poniedziałków

WYDARZENIE ODBYŁO SIĘ

Uroczystości pogrzebowe Mieczysława Adamca ps. "Ciemny"

W środę 12 czerwca 2024 r. w Skolmielnej Białej koło Myślenic odbędą się uroczystości pogrzebowe Mieczysława Adamca ps. "Ciemny", żołnierza Armii Krajowej i powojennego podziemia niepodległościowego.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10.45 wprowadzeniem trumny do kościoła pw. św. Sebastiana w Skolmielnej Bialej. O godz. 11.00 odprawiona zostanie msza święta, a w południe o godz. 12.00 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe na miejscowym cmentarzu.

Mieczysław Adamiec urodził się 23 września 1925 r. w Skomielnej Białej. Podczas II wojny światowej od jesieni 1943 r. należał do Armii Krajowej. Początkowo pełnił funkcje wywiadowcy i informatora w siatce terenowej, a od drugiej połowy 1944 r. służył jako partyzant w szeregach 3. Pułku Strzelców Podhalańskich AK.

Po zajęciu Małopolski przez Armię Czerwoną w styczniu 1945 r. nie ujawnił się, zachował też posiadaną w konspiracji broń. Późną wiosną rozpoczął działalność w grupie zbrojnej związanej z lokalnym środowiskiem poakowskiego podziemia niepodległościowego, posługując się pseudonimem "Ciemny". Po krótkim pobycie na Ziemiach Zachodnich jesienią 1945 r. powrócił do Skomielnej Białej.

W lutym 1946 r. został aresztowany i skazany przez komunistyczny sąd na cztery lata pozbawienia wolności. Osadzono go w więzieniu św. Michała przy ul. Senackiej 3 w Krakowie. Gdy 18 sierpnia 1946 r. partyzanci ze zgrupowania mjr. Józefa Kurasia "Ognia" opanowali obiekt i uwolnili 62 więźniów, Adamiec był jednym z niewielu wtajemniczonych w plan akcji. Wziął czynny udział w rozbrajaniu strażników oraz naczelnika więzienia. Niedługo po uwolnieniu został jednak schwytany na ulicach Krakowa.

Osądzono go w zbiorowym procesie uciekinierów z więzienia. Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie 31 sierpnia 1946 r. skazał go na śmierć. Mieczysław Admiec został zamordowany 25 września 1946 r. i potajemnie pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Jego szczątki odnaleziono podczas prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN w 2021 r.

Na uroczystości pogrzebowe zapraszają dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał, wójt gminy Lubień Kazimierz Szczepaniec oraz Społeczny Komitet św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Źródło: IPN


Zmień ustawienia cookies