Opis szlaku
Ochotnica Górna - Jamne - Gorczańska Chata - Przysłop Dolny - Gorc - Ochotnica Dolna
Położona w samym sercu Gorców, w głębokiej dolinie miejscowość Ochotnica Górna w drugiej połowie października 1944 r. była terenem "bitwy ochotnickiej". Takim mianem nazwano szereg potyczek, jakie z oddziałami niemieckimi stoczył w pasie ciągnącym się od Gorca po Jaworzynę Kamienicką IV batalion 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, dowodzony przez kpt. Juliana Zapałę "Lamparta".
Akcja Niemców była wymierzona w ludność cywilną, która nie wywiązywała się z przymusowych kontyngentów, oraz w bazy partyzanckie w tym rejonie, m.in. na osiedlu Skałka, będącym ostoją żołnierzy AK od września 1944 r.
Ekspozycja poświęcona walkom partyzanckim w Gorcach i rozbitemu w grudniu 1944 r. w dolinie potoku Jaszcze amerykańskiemu bombowcowi B-24J Liberator "California Rocket" znajduje się w Muzeum Pamięci Narodowej i Sztuki Ludowej w Ochotnicy Górnej.
Jednym z przystanków na trasie jest grób plut. Władysława Pisarskiego "Piwonii", jedynego żołnierza AK poległego w "bitwie ochotnickiej". Wędrówka ku Ochotnicy Dolnej jest okazją do przypomnienia "krwawej wigilii" - pacyfikacji Ochotnicy 23 grudnia 1944 r. przez oddziały SS, w której śmierć poniosło 50 osób.
Lista miejsc na tym szlaku
Mapa szlaku

Oznakowanie turystyczne
Szlakiem żółtym z Ochotnicy Górnej przez osiedle Jamne na polanę Przysłop Dolny, z polany szlakiem zielonym do węzła szlaków na hali Gorc Gorcowski i dalej niebieskim na Gorc, skąd powrót na szlak zielony i zejście do Ochotnicy Dolnej.
Dojazd
Do Ochotnicy Górnej:
samochodem - z Krakowa drogą S7 ("zakopianką") i 47 do Nowego Targu, dalej drogą wojewódzką 969 w kierunku Krościenka nad Dunajcem, w Knurowie należy skręcić do Ochotnicy Górnej przez Przełęcz Knurowską;
koleją do Nowego Targu, dalej busem;
busem - kursy z Krościenka nad Dunajcem lub z dworca autobusowego w Nowym Targu.
Cytat
"Borowy" otrzymał od ludności wiadomość, że duża kolumna Niemców posuwa się przez Ochotnicę-Młynne w kierunku Gorc. (Nocowaliśmy w pobliżu potoku Gorcowskiego). Zrozumieliśmy, że Niemcy okrążają obóz "Lamparta", a nam również grozi okrążenie. "Borowy" szybko decyduje się na zajęcie Gorca, dominującego nad Ochotnicą-Młynnym. Po osiągnięciu Gorca zaobserwowaliśmy posuwanie się Niemców w kierunku góry. Byli od nas w odległości około 2 km. […] Posuwali się bardzo ostrożnie w szykach luźnych z ubezpieczeniem z boków. Po pewnym czasie od strony Młynnego wynurzyła się duża zwarta kolumna Niemców, a więc ten pierwszy oddział był strażą przednią. N-pla [Nieprzyjaciela] oceniliśmy na 600 ludzi. "Borowy" przesunął swoje m. p. [miejsce postoju] na płn. [północny] stok Gorca, pozostawiając na górze patrol "Rysia" (I baon), uzbrojony w k.m., z zadaniem ostrzelania Niemców z tyłu. "Ryś" zadanie wykonał. Niemców ostrzelał w momencie zbliżania się ich do kwater IV baonu na Skałce.W. Budarkiewicz, Strzelcy podhalańscy w walce. Fragmenty dziennika, oprac. A. Szczygieł, "Studia Historyczne" R. XI, 1968, z. 2 (41)
Logo szlaku
Proporczyk IV batalionu 1 PSP AK. Zbiory Muzeum Armii Krajowej w Krakowie