Opis szlaku
Bacówka na Brzance - Jodłówka Tuchowska - Rzepiennik Biskupi - Dąbry w Rzepienniku Strzyżewskim
Pogórze Ciężkowickie przez dwa jesienne miesiące 1944 r. było miejscem ożywionej działalności I batalionu "Barbara" 16 Pułku Piechoty AK. Po bitwie pod Jamną, do której doszło 25 września 1944 r., dowódca batalionu kpt. Eugeniusz Borowski "Leliwa" kolejny raz wyprowadził żołnierzy z okrążenia. Następnie, zgodnie z rozkazami przełożonych, zdemobilizował część żołnierzy, a z pozostałych utworzył mniejsze oddziały.
W ten sposób 3 kompanię "Regina" podzielono na dwa plutony. Historia oddziału "Regina II" dowodzonego przez pochodzącego z Bistuszowej por. Zdzisława Bossowskiego "Kajetana" zakończyła się 17 października 1944 r., gdy w wyniku zdrady została otoczona kwatera w przysiółku Dąbry i większość żołnierzy zginęła.
Lista miejsc na tym szlaku
Mapa szlaku

Oznakowanie turystyczne
Z bacówki na Brzance początkowy odcinek trasy żółtym i zielonym szlakiem, następnie całość do Dąbrów szlakiem niebieskim.
Dojazd
Do bacówki na Brzance z Tarnowa:
samochodem w stronę Ciężkowic drogą 977, za Tuchowem skręt w lewo w Lubaszowej do Jodłówki Tuchowskiej, stamtąd ok. 1,5 km prosto, następnie skręt w lewo za oznakowaniem w stronę wieży widokowej na Brzance (ok. 2,5 km);
busem - regularne kursy z dworca autobusowego do Jodłówki Tuchowskiej;
koleją do Tuchowa lub Lubaszowej, dalej busem;
Cytat
Chwila przerwy i znów następny utwór, a po nim […] rozszalał się całą barwą dźwięków polonez. Chłopcy stali jak zaczarowani. Wśród nas było kilku młodych partyzantów, którzy dotychczas nie zetknęli się z utworami Chopina i to było ich pierwsze wzruszenie, wywołane tak wspaniałą muzyką w tej niezwykłej, nastrojowej scenerii dworku szlacheckiego.J. Pertkiewicz, "Regina II" pluton partyzancki batalionu "Barbara" 16 PP Armii Krajowej Ziemi Tarnowskiej, Kraków 2018
16 marca 1945 roku w obecności części rodzin i kolegów partyzantów, którzy przybyli dzień wcześniej przed właściwym pogrzebem, miejscowi ludzie przystąpili bezinteresownie do otwarcia masowego grobu. […] Nie można sobie wyobrazić nic bardziej wstrząsającego niż widok tych czynności, wykonywanych przez ludzi niefachowych, przy asyście zrozpaczonych rodzin i obojętnego tłumu ciekawskich. Wbijane w ziemię łopaty zatrzymywały się na leżących niżej ciałach, mogąc je w każdej chwili uszkodzić. Wydobywano zwłoki zniekształcone postępującym rozkładem, w niesamowitych pozycjach wywołanych przedśmiertną męką, gdy konali w pobliżu płonącej stodoły i w samej stodole. Najbliższe rodziny, jak też i koledzy, usiłowały mimo wszystko rozpoznać i zidentyfikować je. Zniekształcenia były jednak tak duże, że po rysach twarzy i kształtach postaci udało się ustalić tylko osiem ofiar walki. Ciała pozostałych partyzantów rodziny rozpoznawały jedynie po takich szczegółach jak uzębienie, resztki ubrania, buty lub inne cechy. Bardzo wielką trudność sprawiało ustalenie tożsamości zwęglonych pięciu żołnierzy.
J. Pertkiewicz, "Regina II" pluton partyzancki batalionu "Barbara" 16 PP Armii Krajowej Ziemi Tarnowskiej, Kraków 2018
Logo szlaku
Odznaka "Dąbry" I batalionu "Barbara"16 PP AK. Zbiory Muzeum Armii Krajowej w Krakowie