Zapraszamy od 10 do 17 z wyjątkiem poniedziałków

Oddziały "Żelbetu" w masywie Kotonia

  • Długość: 16,5 km
  • Czas przejścia: 4 godz. 10 min.
  • Źródło informacji:
    Trasa III w: Bąk A., Bik M., Grott O., Karolczuk M., Śladami Armii Krajowej w Małopolsce. Przewodnik historyczno-krajoznawczy. Część 1, Kraków 2019

  • Opis szlaku

    Tokarnia - Jaworzyny - Groń - polana Dłużyce - Zawadka - dolina Potoku Rusnaków - Krzczonów

    W masywie Kotonia wchodzącego w skład Pasma Koskowej Góry w Beskidzie Makowskim 29 listopada 1944 r. rozegrała się jedna z większych bitw partyzanckich z okupantem niemieckim w Małopolsce. W starciu z 3 tys. dobrze uzbrojonych Niemców wzięło udział ok. 275 partyzantów.

    Czołową rolę w walkach odegrały oddziały partyzanckie "Żelbetu", wywodzące się z garnizonu miejskiego AK w Krakowie. Żołnierze kwaterowali w kilku przysiółkach Zawadki, niewielkiej wsi położonej na południowym zboczu Kotonia.

    Śladami po bitwie z 29 listopada 1944 r. jest kilka krzyży w pobliżu szlaku, upamiętniających miejsca śmierci partyzantów. Jeszcze w trakcie walk Niemcy dokonali pacyfikacji Zawadki, a dzieła zniszczenia dopełnili 4 grudnia 1944 r.


    Lista miejsc na tym szlaku



    Mapa szlaku

    Oznakowanie turystyczne

    Z Tokarni szlakiem czarnym w stronę Kotonia Zachodniego, z węzła szlaków powyżej przysiółka Jaworzyny szlakiem żółtym w kierunku Koskowej Góry do krzyża AK, następnie powrót i dalej w stronę węzła szlaków pod szczytem Groń, stamtąd żółtym szlakiem przez Kotoń i polanę Dłużyce, z polany szlakiem czarnym do Zawadki pod pomnik, z Zawadki drogą polną, a następnie asfaltową - biegnącą równolegle do Potoku Rusnaków - zejście do Krzczonowa.


    Dojazd

    Do Tokarni:
    samochodem - z Krakowa drogą S7 ("zakopianką") do Pcimia, tamże zjazd na Jordanów, po 9 km dojazd do centrum Tokarni;
    busem - z Krakowa regularne kursy z dworca autobusowego w kierunku Jordanowa.


    Cytat

    Z dziennika "Stokłosy":
    27 listopada [1944]. Kwateruje się na Kotoniu bardzo przyjemnie. Ludność sprzyja w stu procentach i spokój panuje tu zupełny. Nasza siła jest dość pokaźna […]. Sprawa wyżywienia przedstawia się mniej różowo. Ludność Zawadki jest bardzo biedna, a sprowadzić żywność od nas jest trudno. Nasze furmanki po drodze ustały. Ciężko jest zdobyć konie i ludzi. Wojsko odczuwa poważne braki chleba, tłuszczu i kawy. Jutro mają dobić prowianty.
    Z. Horodyńska, Dziennik "Stokłosy" 1944, oprac. D. Dyląg, Kraków 2004


    Logo szlaku

    Odznaka "Żelbet" Zgrupowania Obwodu AK Myślenice. Zbiory Muzeum Armii Krajowej w Krakowie; fot. I. Stanisławski




    Zdjęcia


    fotografii: 6, na stronach: 1

      Zmień ustawienia cookies