Opis szlaku
Żurowa - altana pod Wielką Górą - Brzanka - Liwecka Góra - Ostry Kamień - altana pod Wielką Górą
Warunki naturalne Pogórza Ciężkowickiego i patriotycznie nastawiona ludność tych terenów stanowiły w czasie wojny dogodne zaplecze dla aktywnie działających na ziemi tarnowskiej oddziałów podziemia zbrojnego.
W Paśmie Brzanki w sierpniu i na początku września 1944 r. przebywały kompanie wchodzące w skład I batalionu "Barbara" 16 Pułku Piechoty AK, który osiągnął wtedy liczebność 550 żołnierzy. Tutaj - na zapleczu frontu niemiecko-sowieckiego - kwitło życie partyzanckie i obozowe. Dla kilkuset osób był to skrawek wolnej Polski. Stąd partyzanci wyruszali na patrole i akcje bojowe. Niemcy w całej okolicy ustawili tablice ostrzegające swoje formacje wojskowe przed przemieszczaniem się po tym terenie w nielicznych grupach. W nocy z 7 na 8 września 1944 r. batalion opuścił Brzankę, wydostając się w ten sposób z pętli niemieckiego okrążenia.
Lista miejsc na tym szlaku
Mapa szlaku

Oznakowanie turystyczne
Trasa w dużej części (od altany pod Wielką Górą) tworzy pętlę; niebieskim szlakiem z centrum Żurowej do Wielkiej Góry, następnie żółtym szlakiem w kierunku Pasiej, dalej oznakowaniem szlaku zielonego, który tworzy pętlę przez Ratówki, Brzankę, Ptasznik, Liwecką Górę i Ostry Kamień, skąd powrót trasą jak na początku do altany pod Wielką Górą.
Dojazd
Do Żurowej z Tarnowa:
samochodem - drogą wojewódzką 977 do Tuchowa, następnie przez Ryglice lub przez Jodłówkę Tuchowską do Żurowej;
busem - regularne kursy z dworca autobusowego do Ołpin lub Ryglic;
koleją do Tuchowa lub Lubaszowej, dalej busem.
Logo szlaku
Orzeł wojskowy czapkowy. Z archiwum rodziny Pertkiewiczów