Zapraszamy od 10 do 17 z wyjątkiem poniedziałków

12 Pułk Piechoty AK na ziemi wadowickiej

  • Długość: 24 km
  • Czas przejścia: 5 godz. 45 min.
  • Źródło informacji:
    Trasa XI w: Bąk A., Bik M., Grott O., Karolczuk M., Śladami Armii Krajowej w Małopolsce. Przewodnik historyczno-krajoznawczy. Część 1, Kraków 2019

  • Opis szlaku

    Kalwaria Zebrzydowska - Zebrzydowice - Draboż -Trawna Góra - Marcyporęba - Brzeźnica

    Na terenach Pogórza Wielickiego, którymi prowadzi trasa, od lata 1944 r. operowały głównie oddziały partyzanckie wchodzące w skład 12 Pułku Piechoty AK Ziemi Wadowickiej. Mieszkańcy rozsianych tu licznych miejscowości i przysiółków wspierali ruch oporu, co przypłacili pacyfikacjami. Ich poświęcenie po latach doczekało się upamiętnienia w postaci pomników i tablic.

    Trasa zaczyna się w Kalwarii Zebrzydowskiej, która słynie jako "polska Jerozolima" dzięki najstarszej w kraju i najliczniej odwiedzanej kalwarii. W czasie II wojny światowej klasztor Bernardynów odegrał istotną rolę jako jedno z miejsc kwaterowania żołnierzy AK. Położone u jego stóp miasteczko było świadkiem brawurowo przeprowadzonej akcji odbicia z niemieckiego aresztu dowódcy Grupy Operacyjnej "Śląsk Cieszyński" gen. Brunona Olbrychta "Olzy" i innych więźniów.

    Dom zakonny szarytek w pobliskich Zebrzydowicach stał się punktem ukrywania zagrożonych niemieckimi represjami osób. Wyjątkowa była działalność jego mieszkanki, s. Izabeli Łuszczkiewicz, zarówno podczas wojny, jak i w okresie utrwalania się władzy komunistycznej na ziemiach polskich. Klimat partyzanckiej historii przywołuje przejście grzbietem Pasma Draboża, gdzie w sierpniu 1944 r. sfinalizowano scalenie działających w tym regionie oddziałów Batalionów Chłopskich z Armią Krajową.


    Lista miejsc na tym szlaku



    Mapa szlaku

    Oznakowanie turystyczne

    Spod klasztoru Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej zejście nieoznakowaną turystycznie ul. Bernardyńską do zbiegu z ul. Klasztorną, którą prowadzi szlak czarny w stronę Rynku i dalej do stacji kolejowej Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona; stamtąd szlakiem niebieskim przez Zebrzydowice i Przytkowice zmierza się w Pasmo Draboża, z którego schodzi się, nadal szlakiem niebieskim, przez Marcyporębę do Brzeźnicy, gdzie pod koniec opuszcza się szlak niebieski na rzecz czarnego, by dojść pod pomnik koło Urzędu Gminy.


    Dojazd

    Do Kalwarii Zebrzydowskiej z Krakowa:
    samochodem - drogą S7 ("zakopianką"), na węźle w Głogoczowie zjazd w kierunku Bielska-Białej na drogę krajową 52;
    busem - regularne kursy z dworca autobusowego;
    koleją - do stacji Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona;


    Logo szlaku

    Pamiątkowa tablica 12 PP AK. Zbiory Skansenu w Sidzinie Muzeum Kultury Ludowej – Izba Pamięci; fot. A. Bąk


    Zmień ustawienia cookies