Inspektorat Gdańsk Wolne Miasto
Inspektorami na tym obszarze byli kolejno: J. Kolankowski "Nogat" i S. Rutkowski "Rubak".
Gdańsk, który od 1919 r. posiadał status Wolnego Miasta, stanowił dla III Rzeszy miejsce szczególne. Jednym z żądań niemieckich wysuwanych względem strony polskiej było włączenie Wolnego Miasta Gdańska do terytorium III Rzeszy. Tutaj znajdowała się placówka kierownicza Gestapo. Dlatego też prowadzenie działalności konspiracyjnej na terenie okupowanego miasta było mocno utrudnione. Podobnie jak na pozostałych terenach działała siatka wywiadowcza. Przez teren gdańskiego Inspektoratu przebiegał szlak łączności m.in. ze Szwecją. Na terenie miasta Gdańska mieściła się centrala wywiadu szwedzkiego, współpracującego z Polską przy przerzucie osób do skandynawskiego kraju.
Na terenie inspektoratu prowadzona była także działalność o charakterze dywersyjno-sabotażowym. Wymierzona była ona m.in. w okręty wojenne III Rzeszy stacjonujące na terenie Gdańska. Na terenie Portu Gdańskiego istniały ponadto wyspecjalizowane grupy dywersyjne.
Wykaz literatury:
Armia Krajowa na Pomorzu. Materiały sesji naukowej w Toruniu w dniach 14-15 listopada 1992 r., pod red. E. Zawackiej i M. Wojciechowskiego, Fundacja "Archiwum Pomorskie Armii Krajowej", Toruń, 1993
J. Śląski, Polska walcząca, Instytut Wydawniczy PAX , Warszawa, 1990