Zapraszamy od 10 do 17 z wyjątkiem poniedziałków

Żołnierze WOT odwiedzili nasze Muzeum

We wtorek 23 kwietnia do Muzeum AK zawitali żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Wysłuchali wykładu historycznego i obejrzeli wystawę stałą.

Muzeum AK od dawna współpracuje z Wojskami Obrony Terytorialnej. WOT kultywuje tradycje Armii Krajowej, a współpraca z naszą placówką jest tego naturalnym elementem.

We wtorek 23 kwietnia grupa kilkudziesięciu żołnierzy - oficerów i podoficerów - z różnych brygad WOT pojawiła się w murach Muzeum. Wykład historyczny o dziejach i etosie Armii Krajowej wygłosił dla nich dr hab. Grzegorz Kowalski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który pracę naukową na uczelni łączy ze służbą w 11. Małopolskiej Brygadzie WOT.

Następnie żołnierze zwiedzili ekspozycję stałą Muzeum, po której oprowadził ich kierownik Działu Wystaw Piotr Makuła. Przewodnik szczególną uwagę zwracał na elementy związane z historią Armii Krajowej, postaci z nią związanych i dziejów tej formacji, oraz na wątki militarne.

Żołnierze WOT przebywali w Krakowie służbowo, a gościła ich 11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. "Niedźwiadek", która siedzibę ma w podkrakowskiej Rząsce.

tekst i fot. Paweł Stachnik

Zmień ustawienia cookies