
W środę 12 marca 2025 r. w Muzeum Armii Krajowej odbył się wykład poświęcony Janinie Fieldorf, żonie generała Emila Fieldorfa "Nila", patrona Muzeum. Wykład zorganizowany został w ramach tegorocznego Miesiąca Krakowianek.
Prelekcję pt. "Janina Fieldorf i pamiątki po jej mężu w zbiorach Muzeum AK" wygłosił dr Piotr Wierzbicki z Działu Upowszechniania MAK. Prelegent przedstawił postać żony generała od jej dzieciństwa i młodości w Wilnie, przez małżeństwo z Emilem Fieldorfem w okresie międzywojennym, czas okupacji aż po powojenne losy w PRL po śmierci męża.
Słuchacze mogli się dowiedzieć m.in., że matka Janiny, Maria z Iwaszkiewiczów, była krawcową, a ojciec Jan Kobyliński - stolarzem. Janina miała siedmioro rodzeństwa. Po śmieci ojca podjęła pracę, by wspomóc matkę w utrzymaniu rodziny. Udzielała korepetycji z języka francuskiego i rosyjskiego, a potem została aktorką w wileńskim teatrze "Lutnia". Na jednym ze spektakli poznała młodego oficera WP Emila Fieldorfa, z którym po paru miesiącach wzięła ślub.
Dr Wierzbicki zilustrował swój wykład licznymi fotografiami archiwalnymi przedstawiającymi rodzinę Fieldorfów. Zdjęcia pochodziły ze zbiorów Muzeum Armii Krajowej, a trafiły do nich przekazane przez krewnych generała.
Prelegent opowiadał też o pamiątkach po gen. Fieldorfie znajdujących się w zbiorach naszej placówki. Dzięki życzliwości krewnych generała "Nila" do Muzeum AK trafiły m.in. listy pisane do siebie przez Janinę i Emil, szkolne zeszyty ich córki, a także szachy, taboret i młynek do kawy używane przez generała oraz różaniec i krzyż, które przywiózł w 1940 r. do okupowanej Polski z Jerozolimy. Eksponaty te już niebawem znajdą się na nowej ekspozycji stałej poświęconej patronowi Muzeum, której otwarcie odbędzie się 25 marca.
Wykład stał się okazją do rozmowy z prelegentem. Publiczność pytała o niektóre kwestie związane z biografią generała "Nila", m.in. o pochodzenie pseudonimu "Nil" oraz o jego decyzję ujawnienia się przed władzami po powrocie z zesłania w ZSRS.
Tekst i fot.: Paweł Stachnik