
W niedzielę 9. czerwca br. przedstawiciele Muzeum Armii Krajowej w Krakowie wzięli udział w Staropolskiej Biesiadzie Rodzinnej w Sieniawie koło Nowego Targu. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Ochrony Dóbr Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Sieniawie, zarządzane przez Krystynę, Różę, Elżbietę i Marka Wójtowiczów.
Uroczystość rozpoczęła się w niedzielne przedpołudnie od koncelebrowanej Mszy Świętej Odpustowej, w trakcie której miało miejsce tradycyjne poświęcenie lilii i chlebków.
Biesiadowanie miało miejsce w przestrzeni zabytkowego zespołu parkowo-dworskiego. Na uczestników, zarówno tych młodszych, jak też i nieco starszych, czekały przygotowane przez organizatorów liczne atrakcje. Dla biorących udział w wydarzeniu przygotowany został poczęstunek, składający się z dań oraz ciast godnych dworskiej uczty.
Muzeum AK wystawiło stoisko edukacyjno-promocyjne. Przygotowane przez nas aktywności cieszyły się zainteresowaniem. Młodszych, zwłaszcza przedszkolaków, wciągnęło zdobienie patriotycznymi symbolami tekstylnych toreb zakupowych. Młodzież w wieku szkolnym zmierzyła się m.in. z zadaniami z szyfrowania oraz z rozwiązaniem krzyżówki. W namiocie Muzeum AK można było nabyć: pamiątkowe kubki, breloki, przypinki, magnesy, repliki wojskowych guzików oraz biało czerwone opaski.
Dwór oraz zabudowania gospodarcze powstały w XVII w., wówczas ich właścicielem był dziedzic Raby Wyżnej - Kasper Sierakowski. Za jego czasów na niewielkim skrawku ziemi położonym nad stromym brzegiem Raby wzniesiono murowany dworek z kamienia, a dach przykryto gontem. W otoczeniu dworu znajdowały się także browar, piwnica, stodoła oraz obora na trzodę chlewną. Kolejnym właścicielem obiektu był Andrzej Sędzimir, natomiast pod koniec XVIII w. sieniawskie dobra znalazły się w domenie rodu Borowskich. Następnymi właścicielami majątku byli Głowińscy, którzy utracili go w 1945 r. W czasie II wojny światowej dwór w Sieniawie był miejscem kontaktowym Armii Krajowej, w tym 1. Pułku Strzelców Podhalańskich. Od 2016 r. właścicielami budynku są państwo Wójtowiczowie. Ich staraniem w 2017 r. rozpoczęto rewitalizację dworu, która trwa do dzisiaj.
W pobliżu zespołu parkowo-dworskiego znajduje się zabytkowy kościół pod wezwaniem świętego Antoniego z Padwy, ufundowany przez Andrzeja Sędzimira w połowie XVIII w. Budynek wykonany został z drewna jodłowego konstrukcji zrębowej na rzucie prostokąta, ze ściętymi narożami w prezbiterium. W jego czterospadowy dach pokryty gontem wpisuje się barokowa wieżyczka-sygnaturka z pozorną latarnią. Ściany nad podcieniami zostały oszalowane pionowo, natomiast pod sobotami ściany pozostają bez szalunku. Wnętrze świątyni zdobią późnobarokowe oraz neogotyckie polichromie. Na uwagę zasługują również stacje Drogi Krzyżowej z XVIII w., wieloboczna ambona i barokowy prospekt organowy z drugiej połowy XVIII w.
Zwieńczeniem wyjazdu była wizyta w Izbie Pamięci Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Błyskawica" Rabie Wyżnej. Oprócz imponującej kolekcji pamiątek: uzbrojenia, umundurowania, sprzętu wojskowego i żołnierskiego wyposażenia, rekonstruktorzy posiadają kilka doskonale zachowanych i oczywiście używanych pojazdów samochodowych. M.in.: amerykańskiego Willysa MB oraz VW typ 82 Kübelwagen, sowiecką ciężarówkę GAZ, samochód terenowy UAZ oraz masywny motocykl BMW z koszem.
Tekst: Mirosław Brach
Fot.: Paweł Stachnik, Mirosław Brach